Wpis z mikrobloga

Miodowe Lata, czyli historia przemocy domowej

W ostatnich latach dokonuje się pewnego rodzaju rewizja kultury poprzednich kilku dekad. Na filmy, książki i piosenki spogląda się z nowej perspektywy, analizując je pod kątem współczesnej etyki. Społeczeństwo stało się dużo bardziej wyczulone na nawet najdrobniejsze niuanse, których kilkanaście lat temu nikt najpewniej by nawet nie zauważał.

Czy takiemu drobnemu situ kulturowej cenzury powinien zostać również poddany serial Miodowe Lata? Z daleka historia w nim opowiadana prezentuje się przecież zupełne niewinnie. Dwóch przyjaciół o niedużych rozumkach, za to ogromnych sercach, przeżywa zabawne przygody i pakuje się w kłopotliwe sytuacje, powodując tym często irytację własnych żon. Ostatecznie wszystko się jednak zawsze dobrze kończy.

Jednak pod tą humorystyczną polewą żartów i gagów, opowiadana jest również druga historia. Smutna, przygnębiająca historia przemocy domowej i jej akceptacji w społeczeństwie. Przemocy kobiety wobec mężczyzny.

Tadeusz Norek jest z pozoru szczęśliwym facetem. W duecie ze swoim przyjacielem Karolem, to przecież właśnie on jest tym radosnym i promiennym równoważnikiem dla porywczego i gburowatego Karola. Jednak w wielu momentach serialu możemy zobaczyć sugestie, że poza kadrem kamery odgrywa się w jego życiu tragedia.

Wielokrotnie w mieszkaniu Krawczyków można usłyszeć burzliwe kłótnie sąsiadów z góry. Trzeba jednak zauważyć, że słychać w nich prawie wyłącznie panią domu, Dankę. W różnych dialogach między Tadkiem i Karolem pada nawiązanie do tego, że jest to normalny dla niej sposób komunikowania się z mężem. "Danka relaksuje się na wrzeszcząco". Możemy również zobaczyć, że te wrzaski wywołują w Tadku napady lęku i paniki. Do tego stopnia, że nie jest on czasami w stanie dosłownie ustać na nogach ani się odezwać.

Ale agresja słowna nie jest największym problemem. Z pozornie zabawnych anegdot możemy się dowiedzieć, że Danka ma w zwyczaju rzucać w swojego męża ciężkimi przedmiotami. Tadek jest przyzwyczajony do tego, że gdy w domu wybucha kłótnia, a są one na porządku dziennym, to musi się natychmiast zacząć osłaniać. "Pamiętasz, jak mówiłeś, że nie będzie we mnie rzucać? (...) Rzucała czym się dało."

Jednak do największego problemu dopiero dochodzimy. Bezpośrednia przemoc. To nawet nie jest sugerowane subtelnie w serialu. W pewnym odcinku Tadeusz schodzi do mieszkania swoich sąsiadów ze śladami pobicia na twarzy. Znajduje to potwierdzenie w rozmowie z Karolem. "Zbity talerz i zbity pysk". Oczywiście talerz również rozbiła żona, możemy zgadywać w jaki sposób.

Smutkiem napawa również reakcja sąsiadów. Na widok pobitego najlepszego przyjaciela, ani Alina ani Karol nie widzą w tym powodu do reakcji. Są już do tego przyzwyczajeni, wydaje im się to naturalne. "Wiesz jaka jest Danka" - jednozdaniowe wytłumaczenie, a właściwie usprawiedliwienie.

Podsumowując. W latach 1999-2003 stacja Polsat emitowała pionierski serial. Pod pozorem komedii opowiadający o tym, jak wygląda przemoc domowa. Przemoc kobiety wobec mężczyzny. Nie jest widowiskowa. Nie gromadzi oburzonych tłumów. Nie powoduje komentarzy na pierwszych stronach gazet. Przemoc ta jest codzienna. Jest normalna. Nawet zabawna. Po prostu jest.

#seriale #miodowelata #przemyslenia
skrzacik320 - Miodowe Lata, czyli historia przemocy domowej

W ostatnich latach dok...

źródło: comment_159286542055qPEWCScxNMcuL3NrTgCK.jpg

Pobierz
  • 33
@skrzacik320: dodam, że jeszcze był sąsiad Kurski, który był tyranem i żona od niego odeszła. właśnie denerwowało mnie w tym serialu, że Danka tak traktuje Norka a gdyby było odwrotnie to już wtedy serial wywołałby skandal bo jak to facet bije kobietę. ( ͡º ͜ʖ͡º)
w obecnych czasach również, kobieta uderzy swojego faceta i nikt jej nic nie zrobi. facet uderzy żonę to skończy w więzieniu
@GrindujTopy: Zacznijmy od tego, że kobieta, która startuje z łapami do faceta to a) półmózg b) patus c) worek treningowy
Pierwszą zasadą jest to, żeby nigdy nie startować pierwszym do nikogo, kto jest silniejszy. A ja bardzo dobrze wiem, że nawet koleś mojego wzrostu ma jakieś 10x więcej siły ode mnie. Może oddać i skończy się kozaczenie, a zacznie „jak możesz podnieść rękę na kobietę ty potworze” xd

@szzzzzz: @
serial byl na licencji starszego o jakieś 40 lat serialu z USA, pytanie ile zostało stamtąd przeniesione 1:1


@burczymu_chastefan: Praktycznie wszystko, odcinki które były wymyślone przez scenarzystów z Polski to były straszne szroty

W skład serialu wchodzą zarówno adaptacje oryginalnych, amerykańskich scenariuszy (The Honeymooners – Classic 39: odcinki 1, 3-32, 34-35, 37-39, 46, 50, The Honeymooners – The Lost Episodes: 2, 33, 36, 41-42, 44, 47-49, 51-54, 56-57, 59-60, 70-71, 74,