Wpis z mikrobloga

15 - 1 = 14

Każdej osobie, która chce i wierzy w zmiany w Polsce na lepsze polecam tę książkę.

Tytuł: Obywatel PL
Autor: Adam Bodnar, Bartosz Bartosik
Gatunek: literatura faktu

Obywatel PL to wywiad z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. Obraz jaki wyłania się się ze słów RPO to złamana w pół przez konflikt polityczny, nierozumiejąca procesów politycznych i znaczenia praworządności, stawiająca na najbliższe otoczenie Polska. Jest ta Polska również krajem ludzi zaangażowanych w życie swoich miast, miasteczek i wsi, porzucona przez wielkomiejską politykę, zagubiona lecz chcąca chwili uwagi i wyjaśnienia tego wszystkiego o co chodzi w miastowych protestach, np. tych w obronie sądownictwa.

Czytając tę książkę odczuwałam raz smutek raz nadzieję.
Smutek gdy Bodnar mówi o włączenie się obywateli w wojnę polsko - polską, naród Solidarności zamiast łączyć, dzieli się. Dziś wrogami są kasty sędziowskie, imigranci, mniejszości seksualne. Kto jutro będzie wrogiem? Niewątpliwie drugi człowiek: Polak, Polka
Nadzieję czułam czytając o inicjatywach obywatelskich, lokalnych działaczach, miejskich aktywistach którzy chcą pomagać budować lepszą Polskę - dla nas wszystkich.

Pouczający jest poruszony w rozmowie temat bezdomności, polecam przeczytać zwłaszcza tym, którzy mają ten temat za czarno - biały, wynikający tylko i wyłącznie z winy samych osób których ten problem dotyka.

Prawa obywatelskie przyznane i zagwarantowane są nam w Konstytucji. Nie dopuśćmy, żeby jakikolwiek polityk je kwestionował i chciał nam je zabrać. Dlatego tak ważne jest bronienie ich codziennie, umacnianie w nas obywatelach i obywatelkach praworządności. Kiedy nie protestujemy, po cichu na nie zezwalamy. Dlatego cieszę się, że ich Rzecznikiem jest właśnie Bodnar, który wielokrotnie był atakowany za ich bronienie.

Reasumując, polecam Mirki i Mirabelki, polecam bo to ważna książka.

#ksiazki #czytajzwykopem #bookmeter #polska
ladyVimes - 15 - 1 = 14

Każdej osobie, która chce i wierzy w zmiany w Polsce na le...

źródło: comment_1593447683CyRl4w9EaVjcV6HxNwrPf6.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@ladyVimes: Bodnar bardzo spoko. Zwykle mówi dość oficjalnie (ja go pamiętam jeszcze sprzed dekady kiedy często wypowiadał się w sprawach praw człowieka w Tok FM), ale oglądałem kilka miesięcy temu rozmowę z nim w Imponderabiliach w luźniejszej atmosferze i na nowo go polubiłem.

Przeczytałbym, gdyby tylko nie ten stosik ( ͡° ʖ̯ ͡°).

PS: Z takich osób "dających nadzieję" polecam też różne występy Pawła Kowala. Bardzo merytoryczny,
eoneon - @ladyVimes: Bodnar bardzo spoko. Zwykle mówi dość oficjalnie (ja go pamiętam...
  • Odpowiedz
@eoneon: Tak, rozmowa w Imponderabila bardzo przyjemna i jak merytoryczna. Co do książki to jest cieniutka - tylko 200 stron, czyta się błyskawicznie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Polityka ogłupia i wkuriwa


@SweetStud: W formie twittera czy głównej/gorących wykopu na okrągło ogłupia, w formie książkowej - chyba tylko #!$%@?. Ale z mojego doświadczenia dużo mniej niż inne formy.

Problem z ignorowaniem polityki jest taki, że jeśli bardziej ogarnięci ludzie ją zignorują, to pozostali podburzani przez ciemne siły przejmą dyskurs i zaczną odbierać smak życia. Nawet w poważnych krajach jak UK czy USA się na tym przejechali, a co dopiero
  • Odpowiedz
@SweetStud: Zdajesz sobie sprawę, że bez zagłębienia się w procesy polityczne, bezwarunkowo je odrzucając nie będziemy w stanie zrozumieć otaczającego nas świata? Czy tego chcemy czy nie, polityka i tematy społeczne to część otaczającego nas świata. Możemy się co prawda obrazić i nie chcieć poszerzać horyzontów, ale ja traktuję to podobnie jak każdy inny obszar wiedzy - z czystej ciekawości świata lubię odkrywać i lepiej rozumieć procesy przyrodnicze, ekonomiczne, fizykę, klimat
  • Odpowiedz