Wpis z mikrobloga

Wczoraj zacząłem podejrzewać u siebie boreliozę i chciałbym przekazać Wam co mnie zaniepokoiło, żebyście wiedzieli bo możecie kiedyś potrzebować tej wiedzy tak jak ja.
▶️Zauważyłem na bocznej części uda rumień wędrujący - poszerzający się owalny/okrągły dobrze odgraniczony rumień, który zwykle lepiej wybarwiony jest na brzegach niż w centrum - w miejscu ugryzienia kleszcza który ugryzł mnie 13 czerwca.
▶️Rumień pojawia się zazwyczaj po 2 tyg. (od 3 do 180 dnia)
▶️ średnica większa niż 5 cm (poniżej 5 cm nie można rozpoznać choroby)
▶️rumień pojawia się w 80% przypadkach boreliozy i jest pierwszą fazą choroby
▶️ nieleczona borelioza może powodować m.in zapalenie m. sercowego (!), zapalenie stawów, przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn oraz inne w tym zajęcie przez boreliozę ośrodkowego układu nerwowego!

Od razu poszedłem do lekarza rodzinnego, który potwierdził rumień wędrujący. Teraz mam antybiotyk (doksycyklina) przez 20 dni i mam nadzieję, że będzie to koniec.

#borelioza #medycyna #zdrowie oraz #przyroda i #turystyka bo sezon :)
Wojciech_Wiese - Wczoraj zacząłem podejrzewać u siebie boreliozę i chciałbym przekaza...

źródło: comment_1593590820Cw0WzeI00jbyLdJSYYQQgj.jpg

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wojciech_Wiese: Ten najnowsze wytyczne to te same wytyczne od lat czyli nic nowego. Pisałem że dawka 2x100mg jest zbyt mała żeby penetrować do OUN a nie ze doxy tam nie penetrują po za tym poczytaj o IDSA i ILADS
  • Odpowiedz