Wpis z mikrobloga

Czy jest jakikolwiek sens przepisania citalopramu, jeśli wcześniej był przepisany escitalopram? Zaczyna mnie stanowczo irytować zmiana z jednego leku antydepresyjnego na drugi, kiedy profil działania tych leków w żaden sposób nie pomaga. Jednak w tym przypadku różnica pomiędzy tymi lekami jest o wiele mniejsza.

#psychiatria
  • 10
@skrajnaa ja z ciekawości i oczekiwania od leków efktów jak po terapii sprawdzilem z 10 albo 15 antydepresantów xd
On też może ( ͡ ͜ʖ ͡)
@skrajnaa: dobra jak jestem na PC mogę coś więcej pomyśleć.
założenie: citalopram i escitalopram się różnią wpływem na mózg
*funkcje seksualne są w dużym stopniu regulowane przez układ serotoninergiczny. im większa jego aktywność tym np. bardziej opóźniony orgazm.
dowód -> zdjęcie -> jest drastyczna różnica w częstotliwości występowania dysfunkcji seksualnych citalopramu i escitalopramu
wniosek => istnieje różnica w poziomie aktywacji układu serotoninergicznego pomiędzy tymi lekami u sporej części ludzi,

dawno temu
10129 - @skrajnaa: dobra jak jestem na PC mogę coś więcej pomyśleć.
założenie: cital...

źródło: comment_1594755769ORd3UBEh9aR0cSmwIsKRZ0.jpg

Pobierz
@skrajnaa: z czego by te różnice wynikały dla leków które praktycznie tylko mają powinowactwo do SERT to nie wiem, stężenia? metabolizmu? kształtu cząsteczki ( citalopram to s-citalopram + r-citalopram) i u niektórych łątwiej dokuje wersja R której nie ma w escitalopramie?
nie wiem ¯\_(ツ)_/¯