Wpis z mikrobloga

Mirki z tagu wędkarstwo.
Chcemy z kumplem pierwszy raz w życiu wybrać się na ryby, sprawdzić czy w ogóle Nam się to spodoba.
Czy karta wędkarska jest obowiązkowa i nie mamy prawa łowić bez jej posiadania?
- jaką podstawową wędkę kupić (używkę),
- jakie robaki na haczyk nadziać?
#wedkarstwo #wedkowanie #ryby #lowiectwo
  • 26
@dudi-dudi: Na prywatne stawy nie trzeba karty.
Skrzynka piwa w bagażniku to podstawowy equipment.
Ja ryb w ogóle nie jadam i raczej nie łowię, ale na ryby od czasu do czasu pojadę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dudi-dudi:
- karta obowiązkowa, nie dotyczy łowisk komercyjnych
- wędkę pożycz od kogoś lub wypożycz. Przeważnie wypożyczają na łowiskach komercyjnych (szkoda kasy na raz, zakup)
- to zależy na co jedziesz, zapytaj na miejscu
@dudi-dudi: @zuchtomek: Nawet prywatne/dzierżawione zbiorniki często wymagają karty wędkarskiej i dodatkowo płatnego zezwolenia. Warto wcześniej sprawdzić obowiązujący regulamin na danym akwenie.

Co wędki to nie pomogę, bo ze sprzętem wędkarskim jestem jakieś 25 lat w przeszłości. Po taniości zawsze można wziąć bazarowy zestaw ze spławikiem. Nauczysz się zarzucać i chyba jest to najłatwiejsze do złożenia na start. Sam zaczynałem od bambusowych wędek bez kołowrotka, ale chyba teraz jest inaczej (
@zuchtomek: To pewnie masz rację, nigdy w takim miejscu nie łowiłem ;] Sprawdzałem ostatnio jeziora w moim województwie i częstym wymogiem wyrobienia zezwolenia na połów było podanie numeru karty wędkarskiej, a chyba każde wymagało posiadania tego dokumentu w razie kontroli. Oczywiście pomijam te pod zarządem PZW, bo tam formalności jest jeszcze więcej.
@alhakeem: Ja co roku chociaż raz jadę na domek nad pobliskie jezioro i tam wędkarzy jest masa, a w sklepiku można wykupić zezwolenie tymczasowe, i z tego co znalazłem to akurat na to jezioro prezentuje się to tak:

- zezwolenie dla członka PZW na 1 dzień 29,00zł
- zezwolenie dla członka PZW na 3 dni 60,00zł
- zezwolenie dla członka PZW na 7 dzień 80,00zł

dla niezrzeszonych osób:
-zezwolenie 1 dniowe
@dudi-dudi: 1.podstawowa zasada, jedz na komercje to ci się spodoba. Na jakieś karpiki 2-3 kg karasie leszczyki.

podstawoa wędka - teleskop 3-4 metrów - wyrzut ~60 gram. nada sie i na spławik, metodę czy gruntówkę
@Nitro_Express: No z tego co na szybko poszukałem to trzeba się udać minimum w dwa miejsca, otwarte zapewne tak jak pracuję czyli w godzinach 8-16 co wiąże się z wzięciem jakiegoś urlopu. Dodatkowo mieszkam w miasteczku 10k, więc nawet nie wiem czy załatwiłbym to w ogóle w mojej miejscowości. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A wiesz w ogóle jak w praktyce wygląda wyrobienie sobie karty wędkarskiej? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Nitro_Express: Idziesz do wędkarskiego w okolicy (przeważnie sprzedają tam znaczki, Prezes koła bywa) i mówisz, że chcesz zaświadczenie o zdaniu egzaminu ;) Wydają bez egzaminu (ewentualnie powiedz, że wrócisz tu i zapiszesz się do koła). Z zaświadczeniem + fotka do urzędu (wydział ochrony środowiska - UMiasta, UGminy), wypełniasz wniosek i wydają
@Nitro_Express: No widziałem, ale wędkarskiego to u mnie w mieścinie nie ma nawet, w zoologicznym widziałem tylko jakieś wędki i gadżety dla wędkarzy więc ewentualnie tam bym mógł uderzyć.
No i urząd pracuje tylko w godzinach mojej pracy czyli tak czy inaczej urlop ;P

Gdybym miał łowić hobbystycznie to oczywiście żaden problem.

Ja bardziej wychodzę z podejścia:
Jadę na wakacje i chciałbym sobie wykupić zezwolenie na weekend tylko na jedno konkretne