Wpis z mikrobloga

Mirki,
w jaki sposób ustawić formułę, która odwołuje się do tylu wierszy ile jest w pliku? Nawet prosta suma. Chodzi o to, aby po odświeżeniu tabeli z innego pliku formuła odwoływała się aż do ostatniego wiersza (nie ważne, czy plik ma 500 czy 300 wierszy). Obecnie np jak wrzuce plik co ma 300 wierszy, a potem 500 to formuła zaciąga sie tylko do 300 wierszy, a jak przeciągnę dalej i odświeże to dorabia od mniejszego pliku komórki z błędem #adr.
#excel #kiciochpyta #office
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ATLETICO: Nie wiem jak wyglądają pliki, ale pewnie najlepiej zrobić z tego nazwaną tabelę i odwoływać się do nazwy kolumny. Wtedy niezależnie czy masz w tabeli 100 czy 9852 wierszy, uwzględniana jest cała kolumna z tabeli.

Nie rozumiem z masz na myśli przez dorabianie od mniejszego pliku.
@Xune: chodzi o to, że mam np tabele z 300 wierszy, potem odświeżam dane i wrzucam taką z 500 wierszy, i formuła w kolumnie która jest poza obszarem tej odświeżanej tabeli ciągnie się tylko do 300 wiersza
i jest tak, że w 300 wierszu mam formułę np.:
LEWY(D300;2)

a w 301 już taką:
LEWY(#ADR!;2)

Formuły działają do danych o maksymalnym rozmiarze własnie 300 wierszy.
@Xune: nie, klikam na obszar danych w "odśwież" i tam wybieram plik + mam ustawioną kwerendę, dzięki której dane wczytują się od 7 wiersza, nie wciąga się pierwsza kolumna i jest ustawiony format daty
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ATLETICO: Jeśli co tydzień to ten sam inny plik, ale ze zmienioną zawartością - przerzuc się na PowerQuery przez opcję Get&Transform. Wtedy sobie robisz Text.Starts na M i masz zawsze już gotową tabelę.

Jeśli co tydzień masz inny plik, który wybierasz - próbowałeś kliknąć prawym na swój zakres komórek, wybrać Data Range Properties i na dole zaznaczyć Fill down formulas in columns adjacent to the data?

Faktycznie w tym co opisujesz
Xune - @ATLETICO: Jeśli co tydzień to ten sam inny plik, ale ze zmienioną zawartością...

źródło: comment_1595412753RtsZncT4XETIzpuDUiXEaA.jpg

Pobierz
@Xune: co do PowerQuery to nie mam tego na służbowym kompie, nie skorzystam niestety.
Co do Data Range Properties to nie mogę tej opcji wybrać w kolumnie w której są dane spoza pliku tekstowego, a właśnie w nich są formuły. Jest wygaszona.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ATLETICO: Ew. Zobacz czy w I2 możesz wpisać =LEFT(OFFSET(I2,0,-5),2).
Tu OFFSET zwraca adres komórki o tym samym wierszu i 5 kolumn wcześniej niż pierwszy argument OFFSETa, czyli I2, czyli komórka w której wstawiasz funkcję. Po przeciągnięciu w komórce I300 OFFSET też będzie odnosił się do I300 i szedł 5 kolumn wstecz do D300.
Powinno, z tego co pamiętam, uchronić przed błędami ADR.
Nie znam polskich nazw.

Tą opcję wybierasz na komórkach