Wpis z mikrobloga

#grafikakomputerowa #webdesign #webdev #bekazpodludzi
Ja #!$%@? ludzie są walnięci na łeb i to konkretnie.
Jakiś typ na grupie na fejsie chciał stronę internetową dla swojego biznesu, który otworzył a mianowicie wykonywanie elewacji.
Odpisało mu "rzesza" grafików, że 2000 zł 1500 zł, 500 zł.

Ja do typa napisałem na "PRIW", że zrobię mu taką stronę za darmo bo się uczę i zawsze to wyzwanie jakieś.
Chyba już 30 roboczo godzinę poprawiam projekt typa bo ma takie wymagania, że ja #!$%@?
- a może cała czarna
- a może jednak fioletowa
- a może jeszcze to
- a może jakaś pogodynka
- a może jednak od lewej do prawej układ strony
- a może tu animacja
- a może tu filmik
- a może inna czcionka x255

I jeszcze jaki roszczeniowy, zero zwrotów grzecznościowych.

Jeszcze teraz tekst, że może bym mu ją umieścił na serwerze: gdzie na początku mówił, że sobie to ogarnie.

Ale najlepsze jest to, że piszesz typowi, że wrzucam stronę z poprawkami i czekam na ocenę
Koleś odpowiada okej
I odpisuje po #!$%@? 3 dniach, żeby coś poprawił.

A jak mu odpisałem, grzecznościowo, że ale wie Pan, że robię to za darmo a Pan ma z całym szacunkiem wymagania jak by to była strona NASA.

#!$%@? typ wrzuca stronę w markup walidator wyskakuje mu, 7 w ogóle nie istotnych "błędów" a on mówi, że muszę to poprawić a taka prawda, że #!$%@? mu te błędy mówią i mają 0 wpływ na działanie i pozycjonowanie strony.

a on mi odpowiedział "ale to ty chciałeś się uczyć" xD

Jak bym mu pewnie napisał, weź typie spadaj na drzewo

To by zaraz na 35 grupach napisał z imienia i nazwiska, że nie poleca tego oszusta [mnie].
  • 100
@kodecss: W mojej branży są goście co robią za 50% stawki tego, co ja biorę. I jeszcze nie liczą dojazdu do klienta co jest według mnie standardem. Irytuje mnie to, nie dlatego, że odbierają mi potencjalnych klientów, ale że zwyczajnie psują rynek i robią po kosztach tylko na paliwo i opłaty. A potem ja słucham czego tak drogo, bo tamten by mu zrobił usługę za "xxxx mniej" - choć gość zna
Nigdy nic za darmo.

@taju:

@kodecss:
sorry, malym stowarzyszeniom itp robilem za darmo. po rekach mnie calowali. moze to jest rozwiazanie dla ciebie? pogoogluj stowarzyszenia, kluby, szkoly, cokolwiek (byle nie firmy) w okolicy i jesli maja badziewne strony - zaproponuj im lepsze. Ale z gory ustal warunki, jak w prawdziwym projekcie: tyle a tyle poprawek, takie a takie terminy odpowiedzi itp. Przy okazji ogarniesz zarzadzanie projektem i gadke z klientami.
@kodecss: Nie słuchaj tych, co mówią, że psujesz rynek - nie psujesz. Swoją ofertą trafiasz w sektor "jak najtaniej". Nie każdy klient szuka najtańszej oferty. Są tacy, dla których strona za 5000 to podejrzanie mało, będą szukać kogoś droższego.

Odpowiedzialność za to, co się stało, jest Twoja. To Ty nie masz procesu, żeby zebrać wymagania i zbadać potrzeby klienta. To trochę tak, jakby lekarz nie ogarniał, więc pacjent zaczął mu dyktować,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kodecss: to byś sobie nie poradził i tyle tak jak w usterce przychodzą fachowcy, którzy spieprzają najprostsze zlecenia tak ty spieprzylbys stronę u typ co najwyżej by ci stawki nie zapłacił (albo negocjował) jak już chcesz się bawić to rób strony dla siebie i umieszczaj w portfolio.
@kodecss: Z góry zaznaczam, że moją intencją nie jest obrażenie cię w nawet najmniejszym stopniu, ale jeśli dajesz się wykorzystać jak „frajer” to jesteś traktowany jak „frajer” niestety ale z własnego doświadczenia wiem, że w przypadku roszczeniowego chama sprawdza się wyłącznie posługiwanie się tym samym językiem co on :)
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@kodecss: psujesz rynek chłopie, bo przez takich jak ty, mirki którzy naprawdę ogarniają stronki, nie zarabiają hajsów, bo Janusze sie przyzwyczajaja że za darmo lub poldarmo. Ogarnij. Zapłaciłby Janusz za stronę i poprawki to by się zesrał, a za darmo to tylko pogarda.
@kodecss: serio, gdybyś do mnie napisał to bym po stopach całował. Sam mam stronę na google moja firma ktora sie nie pozycjonuje... probowalem z 2 firmami ale po miesiacu nic nie robienia i 1 fakturze zrezygnowalem.odezwij sie, zaplacę
@kodecss: Dobrze ci tak. Zasłużyłeś bo psujesz rynek podły draniu

sorry, malym stowarzyszeniom itp robilem za darmo. po rekach mnie calowali. moze to jest rozwiazanie dla ciebie


@taju: KIedys robilem jakiemus stowarzyszeniu ulotke, to tez mieli duze wymagania i ciągle cos nie pasowalo
CHcesz się uczyć? TO zrób sobie stronę dla siebie samego. Poza tym nauczyłeś się jednej rzeczy - klienci tacy są. WIęc na przyszlosc w swej wycenie to przewidujesz. U mnie w innej branzy chyba NIGDY jeszcze oddany produkt nie wyglądał tak jak ten na co sie umowilismy, klienci zmieniaja pomysły.

Chciales sie uczyc w ten sposob? To teraz #!$%@?, ucz się zycia. Tak to wygląda.
Myslales ze cie tutaj pochwalą za to,
@kodecss:
Jak chcesz pocwiczyc i zdobyc jakies oceny, czy uwagi, to moze lepesyzm pomyslem byc na przyklad ogloszenie na wykopie, ze zrobisz komus cos za darmo, jesli projekt ci sie spodoba. Wowczas ludzie beda aplikowac i beda czuli sie, jakby cos wygrali, jesli ich wybierzesz.
W Twoim przypadku ty zglosiles sie do klienta, wiec mylnie moze on sadzic, ze to ty cos wygrales.

Ja kiedys zrobilem pare rzeczy za darmo dla
PS. moja strona internetowa zle formatuje sie na komorkach. Jakos z tym zyje, bo nie jest to glowna droga komunikacji - 90% ruchu i tak przychodzi z komputerow stacjonarnych albo tabletow, ale jakbys chcial sie z tym zmierzyc, to masz bezkonflikotwego klienta i chetnie zostawie ci pozytywna opinie, jesli sobie poradzisz z formatowaniem na komorkach gotowej strony.
A co do psucia rynku, to nie uwazam, by klient, ktory szuka zleceniobiorcy za stowke, albo za darmo byl w ogole potencjalnym klientem dla firm, ktore robia za dwa tysiaki, czy za dziesiec.


@dzikireks: niby tak, ale jak nie znajdzie frajera za darmo, to pomyśli czy może faktycznie klikanie w kąkuter jest coś warte i chociaż jakiś freelancer student sobie zarobi te 500 za stronkę na szablonie ( ͡° ͜
@Eredin: nie, wtedy raczej znajdzie Pajeeta, ktory zrobi za piec dolarow, albo wreczy uzyje piracony szablon i da siostrzencowi do przerobek.

Podobne zjawisko jest z tzw "piractwem" filmow, czy muzyki. Producenci chetnie podaja jakie to straty przez to poniesli, podczas gdy prawda jest taka, ze wiekszosc i tak nie poszlaby do kina na ich film, czy nie posluchala albumu, gdyby nie bylo go za darmo w internecie. Straty te jesli sa,
@kodecss no to teraz wiesz, że nauka webdevu czy webdesignu to nie tylko kodowanie czy obsługa PS, ale również, a może przede wszystkim nauka współpracy z klientem. Takie sytuacje to codzienność grafików, "developerów" i innych usługodawców w świecie IT. Co mądrzejszy i bardziej ogarnięty ucieka do korpo, bo tam przynajmniej płacą za godzinę i to dobrze płacą i jak ktoś chce poprawki to się je robi, ale za kasę, nie za darmo.
@kodecss: sam jesteś sobie winien. NIKT (przesadzam) nie szanuje ludzi, którzy robią coś za darmo. niestety. albo się cenisz i ktoś to docenia za pomocą $$$, albo wygląda to tak jak piszesz. nie zastanowiło Cię dlaczego trafiłeś na takiego Janusza? a na kogo miałeś trafić? czy ktoś rozsądny, myślący o swoim biznesie poważnie NAPRAWDĘ robi licytację na stronę domową? nie.

z jednej strony to nauczka dla Ciebie. z drugiej tak jak