Wpis z mikrobloga

Ostatnio przypominałam o badaniu jajek, a teraz coś dla tej drugiej (lepszej ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) części wykopu

Byłyście kiedyś na USG piersi albo mammografii?

Według danych z Urzędu Statystycznego, co 4 osoba umiera z powodu nowotworu złośliwego. Ryzyko zachorowania na nowotwór można zmniejszyć poprzez zmianę stylu życia.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 1/4 wszystkich nowotworów u kobiet. Rocznie diagnozuje się ponad 18 tysięcy przypadków. Warto wiedzieć, że występuje również u mężczyzn, jednak o wiele rzadziej. Powstaje z komórek gruczołu piersiowego, rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych.

W bardzo wczesnym etapie jest bezobjawowy i wykrywa się go przypadkiem podczas badań profilaktycznych. Następnie mogą wystąpić takie objawy jak asymetria piersi, wciągnięcie skóry lub brodawki, zaczerwienienie, wyciek z brodawki po jednej stronie, owrzodzenia oraz objaw skórki pomarańczy. Często występuje guz. Obserwuje się także powiększenie węzłów chłonnych.

Na wczesne wykrycie zmian pozwala regularne samobadanie piersi. Bardzo ważnym badaniem jest mammografia oraz USG piersi. USG dedykowane jest szczególnie młodym kobietom. Darmowe badania przesiewowe dedykowane są kobietom w wieku 50-69 lat.

Ryzyko wystąpienia raka piersi zwiększa obciążenie genetyczne, czyli występowanie tej choroby w rodzinie oraz mutacje genów BRCA1 i BRCA2. Ponadto czynniki ryzyka to również płeć żeńska, wiek powyżej 50 lat, styl życia - duża ilość tłuszczów zwierzęcych w diecie, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, otyłość. Znaczenie ma także przyjmowanie estrogenów, późna menopauza, wczesne wystąpienie miesiączki i brak ciąż lub późne urodzenie pierwszego dziecka.

Pamiętajcie o tym, że brak tych czynników nie gwarantuje Wam, że nigdy nie zachorujecie na raka piersi.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #onkologia #rozowepaski #infografika #gruparatowaniapoziomu #nauka #rak #rakcontent #mammografia #rakpiersi #leki
dwa_fartuchy - Ostatnio przypominałam o badaniu jajek, a teraz coś dla tej drugiej (l...

źródło: comment_1595956938WJLILLU1CEd2JT3ROCBZgg.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: No właśnie nam mówił, że na odwrót tak nie jest :D Panowie miziają się po jajkach odruchowo, częściej je macają. My raczej nie ma odruchu miętoszenia sobie cycuchów. Ale to tylko moje osobiste obserwacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: nie zawsze coś co na tak zwany chłopski rozum wydaje się prawidłowe jest takie w rzeczywistości, prawda jest taka że badanie się na raka piersi przed 40-50 nie powinno być polecane przez lekarzy, polecam poczytać o paradoksie badań przesiewowych
  • Odpowiedz
@Shades: to co byś powiedział setkom kobiet na onkologii, które nie mają 40 lat, a odbierają chemię ze względu na raka?
Co to za nowy wymysł, że lekarze nie powinni polecać badań profilaktycznych? XD
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: może zabrzmieć to odrobinę nieprzyjemnie ale statystycznie lepiej by setki umierały z powodu zbyt późnego wykrycia, niż setki tysięcy traciło zdrowie fizyczne oraz psychiczne, a także życie z uwagi na niepotrzebne terapie, i nie jest to żaden wymysł to właśnie z tego powodu koleżance @dobrzecisiewydaje odmawiają badania i zawsze się podkreśla od jakiego wieku należy o badaniach myśleć.
Badanie nie jest zabiegiem nie inwazyjnym, a skutki false positive oraz nie
  • Odpowiedz
@dobrzecisiewydaje: Dziwne, u mnie też LuxMed, też jestem przed 30 i dwa razy jak przychodziłam po przerwie, to dostawałam skierowania na standardowe zdaniem lekarzy badania kontrolne: usg piersi, usg drog rodnych i cytologię. O mammografii faktycznie nie było mowy.
  • Odpowiedz