Wpis z mikrobloga

Hej #wykoptribanclub, aktualnie jeżdżę w 90% po asfalcie i krawężnikach w górkowatym mieście i 10% po szutrach (czasem korzeniach) w parkach. Mój dotychczasowy rower to 10 letni 26" MTB Unibike do którego w zeszłym sezonie wrzuciłem semi-slicki, jeździ się na tym w miarę ale ostatnio zepsuł się amortyzator i szukam jednak nowego roweru.
Ostatnio jeżdżąc na rowerach od znajomych przekonałem się do kilku rzeczy tj. cross z Deca miał napęd z jednym blatem z przodu (mniej żonglowania biegami, mniejsza waga, mniej do serwisowania), drugi był ostrym kołem samoróbką, ale tu chodzi mi bardziej o kierownicę-baranka i sztywny widelec, niż sam napęd. Do tego chciałbym ew. hamulce tarczowe, bo zdarza mi się jeździć w deszczu no i wydać bardziej 2k niż 5.
Wśród #triban widzę jeden rower typu Gravel który odhacza wszystkie punkty: https://www.decathlon.pl/rower-triban-gravel-120-id_8575940.html Niestety żaden egzemplarz nie jest dostępny ani online, ani w okolicznych sklepach, do tego to chyba jakaś nowość. Macie jakieś tajemne info czy da się w ogóle gdzieś dostać ten rower? Szukam rozmiaru S. Może ewentualnie znacie inne rowery tego typu? Rozważam też najtańszego szosowego RC100 i ew. doinwestowanie go później, ale tego roweru też nigdzie nie widzę. Jak często w Decathlonie są dostawy?
  • 11
@Quben: Z używanymi jest taki problem że chyba 90% na portalach jest na ludzi 180+ albo nie specyfikują tego w ogłoszeniu i ciężko znaleźć coś na małej ramie na kurdupla. Ale dzięki za artykuł, sprawdzę też inne opcje
@4x80: Czy zwykła szosa nie wystarczy albo czy rozpiętość biegowa będzie ok to właśnie ciężko stwierdzić, bo od kiedy pamiętam jeżdżę na MTB i od jakiegoś czasu już właściwie tylko po mieście więc sam nie wiem, czego dokładnie szukam. Myślę też nad wypożyczeniem z Decathlonu któregoś Tribana na jeden dzień, to chyba najlepsza opcja spróbować
Czy zwykła szosa nie wystarczy albo czy rozpiętość biegowa będzie ok to właśnie ciężko stwierdzić,


@czlowiekboruta: Ja mam szosę 52-39/11-28 i specjalnie sobie kupiłem nową kasetę 14-28 10 biegów bo mieszkam na górkach. W mtb mam 1x28/11-36 i ujdzie w tłoku więc sam widzisz jak się jeździ w takim terenie.

Więc jak nie będziesz jeździć po błocie szosa 52-34/36 z kasetą 11-32 ogarnie ci naprawdę trudne tereny do tego będzie lżejsza.
@4x80: Tak na prawdę wymagań nie mam dużych, miasto nie jest super górzyste, po prostu nie jest całkiem płaskie. W aktualnym rowerze z najniższych przełożeń raczej nie korzystam, może brakuje trochę w najmocniejszych żeby bardziej dokręcić na zjazdach. Porównałem na tym kalkulatorze aktualny rower i tego Triabana i wyszło coś takiego, nie do końca wiem jak to rozumieć.
Pobierz
źródło: comment_1596026542e8V8DxVkMF0lOB7Si5HRWo.jpg
@czlowiekboruta: Na tribanie by było bardzo dobrze bo lekko pod górkę i na kadencji powyżej 80 już nieźle ciśnie ale na kasecie będzie bardzo duży rozrzut ''procentowy'' potrzebnej siły do pedałowania bo 30% to już dużo więc się mocno umordujesz na podjazdach czy chcąc szybko jechać. Dlatego w mtb masz trzy zębaki z przodu by wyeliminować te ''dziury'' pomiędzy przełożeniami.

W obu rowerach na najwolniejszym biegu masz sporo poniżej 1.0 więc
@4x80: Super, dzięki za wyjaśnienie, nigdy się nad tematem przełożeń tak nie zastanawiałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) I nie czuję się mniej przekonany do tego roweru, na moje dojazdy myślę byłby spoko, gdyby tylko cholera dało się go kupić xD