Wpis z mikrobloga

@OjciecPracz: no i druga sprawa - przecena na bankach już jest w okolicy 50% i więcej. Podczas gdy realnie oprocentowanie spadło o ~30% (maksymalne oprocentowanie kredytu było 10%, aktualnie 7%).
@OjciecPracz: ile procent całości stanowią takie kredyty? 1%, 5, 10%? Nie uważasz, ze trochę bezsensu jest uogólnianie takich szczególnych przypadkow na całokształt sytuacji?
Nawet jeżeli skupiamy się na takich przypadkach, gdzie bank rzeczywiście jest przegrany, to dochodzi jeszcze umowa kredytowa - zapisy o minimalnej stopie oprocentowania się zdarzają.

No i nie bierzesz pod uwagę, że to są banki. Te same banki od lat (dekad) znakomicie sobie radzą przy tak niskich stopach
Te same banki od lat (dekad) znakomicie sobie radzą przy tak niskich stopach procentowych na zachodzie europy


@shaki24: Nie pasuje mi to do stanu rzeczywistego. W UE zazwyczaj nie prosperują, a ich akcje zazwyczaj poleciały w dół bo i zyski lecą w dół.
Tam nie ma żadnej magii. NBP obniżając stopy, zwyczajnie zabrał bankom zyski. One będą za kolejne kwartały dużo niższe, za kolejne kwartały, bo WIBOR nie spada od razu,
@shaki24 ja tam od 2 miesięcy siedzę w PGNiG. I dało zarobić. Im się prawie nic nie zmieniło, gazyfikacja postępuje jak przed pandemią, zużycie i zapotrzebowanie na gaz rośnie, tyle że władza ma ochotę ich pobrać z Orlenem.
A dalej nie mam pojęcia w co pakować, bo praktycznie wszystko to spekulacja, bo jesteśmy w kryzysie, i nigdy nie wiadomo kiedy i co spadnie z rowerka.
@OjciecPracz: ja zaczynam przerzucać kapitał do EM - Gazprom ma bardzo ładną cenę, trochę już udało mi się ulokować.
Nie chcę pozbywać się złotówek to co mam aktualnie w bankach to połowa moich PLN a kompletnie nie mam aktualnie pomysłu na rodzimą giełdę. Przed kryzysem był głównie NewConnect i spółki gamingowe - ale tam już wszędzie na moje oko mniejsze lub większe banieczki.
Ponoć teraz mają wystrzelić surowce i spółki value...
@shaki24 jedyne co Gazprom jak na razie ma to problemy z USA i kase wywaloną w lobbing w UE, bezskutecznie.
Nie chcę tu roztrząsać NS2 bo u źródła jest zamknięcie Groeningen i zapewnienie dostaw na zapotrzebowanie niemieckiej gospodarki.
W sumie to ciężko zdecydować czy lepsza inwestycja w państwową spółkę z Polski, czy państwową spółkę z Rosji ( ͡º ͜ʖ͡º)