Wpis z mikrobloga

Hej,

Wytłumaczy mi ktoś w jaki sposób są stworzone sterowniki AMD i Intela na Linuxie?

Niby za sterowniki odpowiedzialna jest biblioteka Mesa, ale z tego co widziałem to część(core?) tych sterowników jest obecna również w jądrze co widzę w changelogach kolejnych wersji.

Dlaczego nie jest wszystko wpakowane do Mesy?

#linux #mesa #amd #intel
  • 5
@qarmin: To kwestia architektury. W Linux tak na prawdę nie ma "sterowników" w rozumieniu windowsowym. W Linux jądro odpowiada za całą komunikację ze sprzętem. Niektóre elementy jądra mogą być ładowane po jego uruchomieniu (są to tak zwane moduły). Oprogramowanie nie komunikuje się więc ze sprzętem bezpośrednio lecz komunikuje się z jądrem systemu za pomocą dedykowanego mechanizmu. Mechanizm ten nadal jest mocno niskopoziomowy. Dlatego pomiędzy jądrem a oprogramowaniem są często jeszcze Bibloteki.
@qarmin:

Wytłumaczy mi ktoś w jaki sposób są stworzone sterowniki AMD i Intela na Linuxie?

Piszą je ludzie, głównie zatrudnieni przez AMD, ale i inne firmy się dorzucają (np. Valve), jest też zawsze trochę ludzi, którzy to robią sami z siebie.

Niby za sterowniki odpowiedzialna jest biblioteka Mesa, ale z tego co widziałem to część(core?) tych sterowników jest obecna również w jądrze co widzę w changelogach kolejnych wersji.

Nie. Sterowniki są,