Wpis z mikrobloga

Mireczki jestem w rozterce, bo potrzebuję komputer i bije się z myślami, składać coś z części czy kupić gotowca składaka czy kupić gotowca jakiegoś markowego.

Potrzebuję co najmniej 32GB ramu (pewnie z opcją rozbudowy do 64GB) i mega szybkie dyski minimum 512GB pojemności, często odpalam dużo wymagających obliczeniowo rzeczy, po kilka kilkanaście VMek, dockerów i aplikacji które potrafią napieprzać dyski po ryju ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie potrzebuję karty graficznej czy migającej obudowy, ma być wół roboczy który idle na cpu zobaczy na gwiazdkę i teraz:

- za stary jestem na dobieranie części, mogę skręcić kompa z części ale nie chce mi się dopasowywać cpu z płytą, ramem czy obudową itp.
- zestawy na allegro wszystkie wyglądają jak dla fanów gier i mam poczucie, że omijają moje potrzeby
- markowe nowe workstation zaczynają się od 10k pln
- uzywane workstation część wydaje się dość stara ale cena tego nie odzwierciedla

I pytanie, jak mam sobie taki komputer ogarnąć, bo zastanawiam się czy jednak składać, czy kupic jakąś stację robocza HP używaną i wymienić dyski i może będzie ok czy raczej to nie ma sensu, czy może jednak znalazłby się ktoś kto mi złoży kompa na moje potrzeby. Budżet 4-6k pln.

#pcmasterrace #pytanie #komputery
  • 27
@macamele: zaglądałem pod niektóre poradniki ale im bliżej do bardziej ludzkiego wykorzystania, czuję, że potrzebuję coś mocniejszego ale tylko w niektórych aspektach pc

@Sudo_exit: 4-6k pln jak trzeba to więcej też ale nie jestem fanem wydawania pieniędzy tam gdzie nie muszę

@siemawpadajdomejkuchni: właśnie z 10 lat temu pewnie by mi tyle zajęło ale teraz średnio mnie interesuje co siedzi w środku, czy jaki zasilacz potrzebuję, wiem, że dla kogoś
@Sudo_exit: rozumiem, że 3950x tyle kosztuje i nic z tym nie zrobię, ale nie wiem czy właśnie taki potrzebuję bo może inny procek też będzie wystarczająco ok a nijak się to ma do 32GB ramu. Mega szybkie dyski - moze spiąć w RAID i też będzie ok

Nie wiem czy te moje wymagania nie są z dupy bo moze sa, dlatego pytam :)
@pedros: Rozumiem, właśnie tak strzelałem, że jakieś VMy i podobne cuda na kiju, a nie doczytałem w sumie posta.
Też jeśli możesz to poczekaj parę miesięcy bo mają wyjść nowe procesory od AMD (plotki mówią październik/listopad chyba?) a to głównie nimi będziesz zainteresowany. W najgorszym wypadku kupisz taniej procki obecnej generacji.
@pedros: takie markowe sprzęty potrafią być na gorszych bebechach(tych co przeciętny zjadacz chleba nie dostrzega). Z protipów ode mnie, to zbuduj sobie zestaw oparty o jakieś mobo gamingowe. Troche drożej będzie, ale wydaje mi się, że są one lepszej jakości niż przeciętniaki. Plus jeszcze taki, że zazwyczaj dowalone ponad standard dodatkowych slotów wszelkiej maści. Proce polecam amd, bo taniej, tylko ogarnij inne chłodzenie niż boxowe.
@10129: dzięki, widzę, że opcja składania samodzielnie wydaje się wygrywać dyskusję

@WielkaCzarnaDupa: właśnie robię wszystko aby nie dobierać rzeczy w ten sposób, tu weź taki zestaw, tu wymień to i tamto, rozumiem, że tak jest ok ale właśnie uciekam od dobierania rzeczy bo potem więcej czasu spedzam nad poprawianiem i zmianami zamiast po prostu korzystać

@Sudo_exit: dzieki! no i zaczynasz mnie przekonywać, że muszę popracować nad budżetem
@pedros: siedzę trochę w sprzęcie ale akurat wolę intela od amd więc nie bierz tego zestawu za pewnik. Intel ma też procki wielordzeniowe ale są droższe od amd więc do Twojego zastosowania CHYBA lepsze będzie AMD.
@Sudo_exit: rozumiem, pogladowy zestaw to pogladowy zestaw, po prostu szukam jak mam sobie ten temat ogarnac i dlatego tutaj rozmawiamy. Zdaje sobie sprawe, ze to jak ja korzystam z kompa to jest nisza niszy i trudno mi znalezc gotowe rozwiazanie
@turok2016: takoż. Aczkolwiek muszę uczciwie przyznać, że to robili trochę po znajomości, więc o odstawianiu lipy nie było mowy. Zrobili uczciwą wycenę ze szczegółową specyfikacją części i ja tylko przyklepałem, a po tygodniu odebrałem sprzęt gotowy do pracy.