Wpis z mikrobloga

Szanowne Mirki i Mirabelki,

Mam hipotetyczne pytanie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Załóżmy, że jakiś miesiąc temu ktoś jechał samochodem mojego kolegi i fotoradar zarejestrował przekroczenie prędkości. Kolega nie pamięta kto wtedy prowadził jego auto (nie pamięta nawet co robił tydzień temu), a zdjęcie było zrobione w nocy i widać jedynie kontury jakiejś postaci.

Na pisemku z GITD są trzy wyjścia:
(Oświadczenie 1) - wskazuje siebie jako kierującego pojazdem.
(Oświadczenie 2) - wskazuje, kto prowadził autem.
(Oświadczenie 3) - nie wskazuje, komu powierzył pojazd do kierowania w oznaczonym czasie.

Czy ktoś z Was wie, czy wybierając oświadczenie nr 3, kończy się na grzywnie w wysokości 500zł i sprawa jest zamknięta? Czy są może dodatkowe procedury uruchamiane w tym przypadku? Na piśmie nie ma żadnych dodatkowych informacji, próbowałem znaleźć coś w necie, ale brak jasno sprecyzowanej odpowiedzi na to pytanie.

Czy mieliście może podobny przypadek i jak to wygląda w praktyce?

Z góry dziękuję za wszystkie odp.

#gitd #fotoradary #mandat #obecneprzepisy #inspekcjatransportudrogowego

Z wyrazami szacunku.
Iron.
Dachno - Szanowne Mirki i Mirabelki,

Mam hipotetyczne pytanie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Załóżmy...

źródło: comment_1598457819jaCqQfGV6bmkYXTSoxIy9I.jpg

Pobierz
  • 11
@Dachno Podejrzewam że tak, płacisz 500 i koniec. Nigdy nie wypełniałem oświadczenia nr 3, za to raz zostałem wskazany. Po kolejnym miesiącu przyszło do mnie identyczne pismo jak wcześniej temu co mnie wskazał - żebym się przyznał, wskazał komu powierzyłem lub odmówił wskazania. Nic na to nie odpisałem i była cisza, po roku się przedawnilo. Kolega nie odpisał już za pierwszym razem i również się przedawniło. Podobno GITD nie ma prawa kierować
@vertical: Niestety, ale chyba mogą kierować sprawę do sądu. Na tym piśmie, które załączyłem jest punkt 2-gi, że jeśli odmawiam przyjęcia mandatu, mam mieć świadomość, że skutkuje to skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie mnie.

Kolega nie boi się tyle mandatu czy punktów karnych bo ma czyste konto, ale tego, że prędkość została przekroczona o 53 km/h w środku nocy na wioskowym terenie, co może skutkować odebraniem prawka na 3 msc-e(
@Dachno A to myślisz że na piśmie które ja dostałem nie było straszenia sądem? Oczywiście że było bo to było identyczne pismo, dodatkowo kolega przekroczył też o ponad 50 w zabudowanym tylko że wtedy jeszcze funkcjonowała interpretacja że tylko policjant na miejscu zabiera na 3 miesiące, z fotoradaru nie. Teraz podobno zabierają ale pewności nie mam.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Dachno: w przypadku przekroczenia o 50 i nie wskazania kierowcy, kolega może się spodziewać wezwania do Canard/delegatury GITD w celu złożenia wyjaśnień. Jak będzie dalej to już ciężko mi powiedzieć, wszystko zależy od przesłuchania :)
@matka_blendziora Też się tego spodziewaliśmy, zwłaszcza że w przypadku mojego kolegi przekroczenie było o ponad 50 km/h, w moim przypadku coś około 20. Żaden z nas nie dostał wezwania i sprawy się przedawniły, a tak jak mówię - spodziewaliśmy się dalszego straszenia wysoką grzywną jeżeli nie przyjmiemy tych relatywnie niskich mandatów.

@Dachno jeszcze co do tego oświadczenia że nie wskażesz komu powierzyłeś - moim zdaniem to zamyka temat, gdyż nie można ustalić
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vertical: każde przekroczenie 50+ ma wyższy priorytet sprawy od zwykłych przekroczeń prędkości, które często są ignorowane gdy ktoś nie odeśle oświadczenia (nikt nie będzie wysyłał do sądu zwykłego przekroczenia). Ścigalność wykroczeń 50+ jest dosyć wysoka ponieważ gitd kładzie duży nacisk na to żeby chwalić się egzekwowaniem mar w przypadku tak dużych naruszeń. Zaś co do tego że nie widać kierowcy to fakt, nie można ustalić. Dlatego właściciel będzie wezwany w celu
@matka_blendziora: Wiesz może czy za przekroczenie prędkości powyżej 50km/h w terenie zabudowanym zarejestrowane przez fotoradar GITD (poza mandatem i pkt. karnymi) wnioskują o zabierane prawa jazdy?
Coś koledze się obiło o uszy, ale nigdzie w internecie nie może znaleźć jasnej odpowiedzi jak to wygląda na dzień dzisiejszy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Dachno: art 7. Ust. 1 Pkt 1 ustawy z dnia 20 marca 2015r. o zmianie ustawy- kodeks karny oraz niektórych innych ustaw:
1) podmiot, który ujawnił popełnienie naruszenia, o którym mowa w art. 135 ust. 1
pkt 1a ustawy wymienionej w art. 4 lub wydał prawomocne rozstrzygnięcie za to
naruszenie, niezwłocznie powiadamia o tym starostę właściwego ze względu na
miejsce zamieszkania kierującego pojazdem;