Wpis z mikrobloga

Murki, noszę się z zakupem mechanika, bo choć moja G15 zła nie jest, to jednak jej sposób działania mnie czasami męczy.
Żeby klawisz był rejestrowany, trzeba go dość mocno dociskać, do tego niby "gamingowa" a KRO/NKRO istnieje bardziej na papierze niż w realu (i pewnie miałbym to w nosie, gdybym się o tej problem nie rozbił w grze.

Gwoli ścisłości - generalnie to piszę, na gry za bardzo czasu nie mam, ale jak już go znajdę, to chciałbym się nie irytować tym, że sprzęt nie daje rady.

Rozważam mechanika analogowego, przeglądałem oferty Kono i Wooting. I tu wchodzi pytanie - jaki "kolor" przełączników ma większy sens? Typowo "klikających" nie chcę, szału bym dostał, gdybym miał tak dłużej klepać.
Zbyt dobrze pamiętam swoje wrażenia słuchowe z mechaników z lat 90 i taki wariant odpada.

Zostają albo liniowe, albo "tactile" ("miękkokliki"? jakkolwiek to się u nas tłumaczy).

Zauważyłem, że w przypadku analogów firmy deklarują, że da się określić punkt aktywacji, więc brak wyczuwalnego miejsca, gdzie klawisz "łapie" w przypadku odpowiednika czerwonych przełączników to nie problem (zresztą... jakie to ma znaczenie w analogu?)
Z drugiej strony zachowanie typowej membranówki czy klasycznego mechanika sprzed 30 lat sprawia, że ma się dość klarowną odpowiedź sprzętu na naciskanie klawisza. Niemniej, nie zamykam się na nowe rozwiązania, acz nie chcę wtopić i od razu kupować całego zestawu innych przełączników, zwłaszcza że w analogu są specjalne przełączniki.

Więc:
1) Który rodzaj jest odpowiedniejszy do takich zastosowań? Czerwony? Brązowy? (bo "lepsze" to złe słowo w tym kontekście). I nie mówię o teorii, ale pytam tych, co używają.
2) Czy są sklepy/salony, gdzie można sobie "poklikać" różnymi klawiaturami i sprawdzić je chociażby podczas pisania? Proline'y czy inne x-komy nie dają takich możliwości, a przekonanie się na własnej skórze, byłoby opcją najlepszą z możliwych.
2a) Chyba że jest jakiś Mirek w rejonie GOP-u, który jest odpowiednikiem fanatyka wędkarstwa w temacie klawiatur i w ramach barteru pozwoli przetestować różne przełączniki?

  • 8
@Czarna_ksiazka: Kto bogatemu zabroni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Hauleth: Wspominam o tym, bo najczęściej w recenzjach pojawia się stwierdzenie, że liniowe nie nadają się do pisania, robi się dużo błędów. Nie wiem, czy to powtarzanie mitu, czy faktycznie coś jest na rzeczy, stąd pytanie.
@NyanNyan: różnie. W dużej mierze to zależy od człowieka. Mi liniowe nie podchodzą, bo nie "czuję" klawisza. Ja sobie latam na tactile i mocno sobie chwalę, ale ja nie mam optyków, bo one są dość "specyficzne" i wymagają konkretnego PCB, co oznacza, że nie mogę używać mojego ulubionego layoutu, bo takich nie produkują.
ale ja nie mam optyków, bo one są dość "specyficzne" i wymagają konkretnego PCB


@Hauleth: Możesz rozwinąć? Zakładam, że nie składałbym swojego zestawu jak lego, tylko kupił gotowy sprzęt.
@NyanNyan: No jak kupujesz zestaw, to nie ma znaczenia, bo masz wszystko w pakiecie (jedyne co to chyba QMK nie wspiera takich klawiatur co jest dla mnie dużym minusem). Jak składasz customy lub masz jakieś mocno konkretne wymagania (np. w moim przypadku to jest układ ortho) to już jest ciężej.
@NyanNyan: Pracuje i gram na brązowych gateronach - jestem mega zadowolony. Jakbym musiał zmienić na Redy to chyba strasznie by mi brakowało tej miękkoklikalnosci ( ͡° ͜ʖ ͡°)