Wpis z mikrobloga

Zostałem niegdyś zapytany: jakie masz poglądy polityczne. Otóż odpowiadam - wolnościowe...

...wolnościowe, czyli socjalistyczne. Redystrybucja bardziej zwiększa wolność biednych niż zmniejsza wolność bogatych. Zakaz np. palenia papierosów zwiększa wolność, bo przeszłe "ja" nie ma prawa do zniewalania nałogiem przyszłego "ja". NFZ daje nam wolność od troski o wysokość rachunków medycznych, a Sanepid od konieczności martwienia się o to, czy żywność jest zdatna do spożycia. Nakaz zapinania pasów z kolei zwiększa wolność sierot i wdów po mężu, który by w innym wypadku zmarł.

W przeciwieństwie do pseudoliberałów lewica rozumie, że człowiek to nie samotna wyspa i nie ma czegoś takiego jak krzywdzenie "tylko siebie", a interwencja państwa poszerza naszą wolność. To my socjaliści jesteśmy prawdziwymi libertarianami - czyli wolnościowcami, a prawica ukradła nam tę nazwę.
#konfederacja #neuropa #4konserwy #libertarianizm #polityka #lewica #razem #bekazprawakow
  • 46
że wolność to niewola ( ͡ ͜ʖ ͡)

@alienv: "Liberalna" wolność to swoboda wyalienowanej, egoistycznej jednostki przeciw społeczeństwu. Sprzeciwiamy się tego typu egocentryzmowi i samolubności. Socjaliści widzą w drugim człowieku nie ograniczenie naszej wolności, lecz jej realizację.
@Wilczek03: to są elementy socjalistyczne w kapitalizmie. Jeśli one funkcjonują dobrze - dlaczego nie pociągnąć tego dalej? Dlaczego akceptujemy jako społeczeństwo, że każdy powinien mieć dostęp do służby zdrowia, ale nie do mieszkania czy gwarantowanego miejsca pracy? Ja jestem pragmatykiem i chcę dojść do socjalizmu krokami.