Wpis z mikrobloga

Murki i murabelki. Graficzne również.

Gość ze Stanów Zjednoczonych na 99% splagiatował mi logo (1% zostawiam na poczet jego tłumaczeń że "it happens man, i didnt ripp off your project). Kształt, proporcje, rozwiązania wsyzstko to samo. Jedyna różnica to taka, że moje logo wypełnione jest kolorami, a jego zrobione konturami. No i jeden kącik maleńki ma dla niepoznaki prosty a nie zaokrąglony.

Gość broni się stwierdzeniem że są logotypy z podobnym motywem, ale pomija fakt że piekielnie rzadko zdarzają się niemalże identyczne w każdym aspekcie. Szczególnie w pewnym specyficznym rozwiązaniu wizualnym.

Loga nie pokażę ze względu na stalkera Sławomira Nowaka (z tagu kononowicz) który grasuje na wykopie, nie chcę by połączył znak z moim nazwiskiem, to chory psychicznie człowiek.

Mogę jedynie obydwa loga udostępnić chętnym na PW.

I tutaj pojawia się moje pytanie - czy ja mogę tak naprawdę coś z tym zrobić? Gość na podstawie tego logotypu sprzedał jednemu sklepowi całą identyfikację wizualną, zgarnął niezłe siano. Mój znak został stworzony wcześniej, mam na to dowody w postaci plików źródłowych i dat rozpoczęcia pracy oraz daty wstawienia case study na Behance, a właściciel sklepu potwierdził że jego nowe logo jest młodsze od mojego.

Nie podoba mi się to.

Może głupie pytanie może nie - ale, biorąc pod uwagę różne kraje - jest sens gnoja pozywać o cokolwiek? A jeśli tak, to jak się za to wziąć? I czy coś można ugrać?

#pytanie #pytaniedoeksperta #usa #polska #prawo #kiciochpyta #grafikakomputerowa #grafika #dribbble #behance #2d #komputery #kodekskarny #freelance no i trochę #pracbaza
  • 16
  • Odpowiedz
@Qrwencjusz: pokaz jak mozesz.... ale ja bym jednak pocisnal do prawnika moze ktorys robi za procenty wtedy bedzie cisnal ile sie da jak u mnie przy odszkodowaniach komunikacyjnych :)
  • Odpowiedz
@Qrwencjusz: takie pytanie, bo tam to wszystko się patentuje co nie? jak logo też a nie opatentowałeś to lipa ale nie znam się za bardzo na ich prawie i może być że i bez patentu coś ugrasz
  • Odpowiedz
@Kaiborr: Wiesz co - nie. Logotypy wcale często się tak nie patentuje, co nie znaczy że się tego nie robi. Ja bądź co bądź tak nie postąpiłem, koniec końców to projekt personalny, treningowy. Ale gość na jego kalce zarobił kasę i klienta, to już nie fair.
  • Odpowiedz
@Qrwencjusz: Tez chętnie zerknę. Ostatnio na grupie od logo była podobna sytuacja, ale w tym wypadku gościu na prawdę nie miał zielonego pojęcia o istnieniu prawie identycznego logotypu i to był ten magiczny 1%
  • Odpowiedz
@Kaiborr: Loga się nie patentuje tylko wykupuje jako znak towarowy i rejestruje pod konkretna spółkę/firmę. Ogólnie polityka odnośnie praw autorskich czy znaków towarowych w grafice jest mocno koślawa i problematyczna w Polsce.
  • Odpowiedz
@Qrwencjusz: podeślij bom ciekaw jak się rozwinie.
Jak jesteś pewny to pisz do firmy że mają już logo zaklepane przez inną markę. Gdzie masz już umowy papiery itp wtedy miej nadzieję że mu wypowiedzą zlecenie jako kradzież. Nowe firmy nie lubią mieć łatek kradziejów.
Mogę Cię też olać jako scamera
  • Odpowiedz
@djgrs: Problem w tym że moje logo nie jest zaklepane, a to projekt treningowy. Ale kontaktowałem się już ze sklepem który nosi to "nowe" logo i pokazałem im mój projekt :)
  • Odpowiedz