Wpis z mikrobloga

Mogę oddać krew biorąc tabletki przeciwalergiczne doraźnie? (loratadyna/desloratadyna) Mam alergie na kurz i co parę dni jak mocniej kicham/mam katar biorę jedną. Nie biorę ich codziennie. Pare miesięcy temu próbowałem oddać krew i mnie nie zakwalifikowali, bo oprócz tego 1.5 tygodnia wcześniej byłem przeziębiony. Teraz chciałbym spróbować znowu, ale nie wiem czy jest sens jechać i stać tam w kolejce jak za te leki mogą mnie znowu cofnąć.

#krwiodawstwo #pytanie
  • 4
@algarve_

Czy można oddawać krew biorąc leki?

Przez cały okres stosowania leków(oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Zawsze należy zapytać lekarza kwalifikującego do oddania krwi, jak długo należy odczekać po ostawieniu leku, gdyż leki różnie długo utrzymują się we krwi.

Źródło

Najlepiej zadzwonić do danego RCKiK i powiedzą Ci czy możesz przyjść oddać
@algarve_: Dawca nie powinien oddawać krwi w czasie, gdy występują objawy alergii, ani też gdy jest w czasie odczulania (immunoterapii). Są dwa powody: a) ryzyko dla zdrowia dawcy b) ryzyko wywołania alergii u biorcy. Przeniesienie alergii przez krew w czasie transfuzji zależy oczywiście od wielu czynników (m.in. odpowiednio wysokiego poziomu przeciwciał IgE u dawcy) i na szczęście występuje rzadko, wywołując krótkotrwałe objawy. Prawdopodobieństwo choć minimalne każe jednak zachować ostrożność. Pamiętaj też,