Wpis z mikrobloga

Mirki, mam stare akwarium 100l i chciałbym w nim zacząć hodować rośliny i ryby.
Zależy mi na tym żeby ryby mogły się rozmnażać w akwarium bez mojej pomocy, tzn bez kotnika i przenoszenia do nowego akwa na czas tarła. Polecicie jakieś gatunki? Myślałem oczywiście nad gupikami, 4-6 samic i 2 samce. Do tego 1 lub 2 zbrojniki na dno i na tym pomysły mi się kończą. Jezeli chodzi o gupiki to jakiej temperatury potrzebują? Bo gdzieniegdzie wyczytałem że temp może się wahać od 18 do 26 stopni ale mi się to nie widzi, bo wychodziłoby na to że nie potrzebna byłaby grzałka. Chyba że np do rozrodu temp powinna być wyższa a normalnie wystarczy woda zimniejsza?
Co można by dodać do nich? Neonki raczej się nie będą rozmnażać w akwa z tego co czytałem, bo wymagają przeniesienia do oddzielnego akwarium. Kiryski? Może tylko gupiki, zbrojniki i do tego parka jakichś większych spokojnych ryb, które nie będą atakować gupików ani młodych? Polećcie coś
Prócz ryb mam pytanie dot roślin, bo będzie to moje pierwsze akwa w którym chciałbym ich trochę mieć. Jakie podłoże do takich łatwych roślin? Zakładanie akwa na ziemi to raczej trudniejsze i myślałem nad zwykłym okrągłym żwirkiem, ewentualnie rośliny zasadzane w małych kubeczkach z ziemią/substratem zasypane żwirkiem. Będzie coś z tego?
No i filtracja. Nigdy nie miałem podżwirówki i myślałem nad nią tutaj, zwykły filtr podżwirowy z pompką T head 750 da radę tutaj? Czy może lepszy wewnętrzny? Przelewowego raczej nie chcę bo podejrzewam że jest głośny a akwa ma stać w pokoju w którym śpię.
Masa pytań ale nigdy nie miałem rybek czy roślin, jedyne akwa jakie mam to z żółwiem gdzie nie ma roślin czy ryb bo i tak wszystko by zeżarł. To akwa chcę mieć by móc karmić żółwia od czasu do czasu roślinkami z przycinki i może narybkiem, gdy udałoby się je rozmnażać.
#akwarium #akwarystyka
  • 13
@Lucider5: A myślałeś nad krewetkami? Mam od maja, popełniłam parę błędów jako kompletny żółtodziub, a mnożą się często, bez problemu :) tylko krewetki z rybami to niekoniecznie dobry pomysł, bo młode są bardzo malutkie i świetnie urozmaicają rybie menu
@Lucider5: Jeżeli chcesz rozmnażać ryby w akwarium ogólnym to zawsze musisz się liczyć ze stratami, ale dzięki bujnej roślinności czy innym schronieniom dla narybku możesz je zminimalizować.Są ryby np Drobniczka Jednodniówka czy Drobnotka Nadobna które będą żyć z krewetkami w zgodzie ale nie wiem czy chciałbyś trzymać tak małe ryby (2-3cm) w 100 litrowym akwarium.Mozesz spróbować z Gupikami Endlera ale one będą polować na świeżo wyklute krewetki.Z łatwo rozmnażających się na
@Barakun91 dzięki, a neonki? Będą się mnożyć? Myślałem właśnie nad gromadka gupików do mnożenia się i jednej czy parce większych ryb żeby nie było za pusto. Chodziło mi o kiryski xd Teraz mam plan na gromadę gupików, do tego 2 zbrojniki i coś jeszcze, ale nie wiem co.
@Barakun91 rozmnażać by się mogły tylko gupiki a mieczyki i zbrojniki tylko do ozdoby, żeby nie było za pusto to i 1 płeć mogłaby być,o to mi chodziło. Albo jakies inne ryby nie do rozmnażania, żeby trochę urozmaicić gupikowe akwarium