Wpis z mikrobloga

Potrzebuję pociągnąć przewody ethernetowe po mieszkaniu. Jako, że ściany mam wykończone a na podłodze jeszcze jest goła posadzka, to chciałbym je pociągnąć właśnie w posadzce.
Czy jest to dobry pomysł?
Przewody powinny pójść w jakimś peszlu?
Jak głęboko muszę skuć bruzdy pod te peszle? Czy jak peszel ma 25mm i zrobię bruzdę na 30mm, a później zaleje bruzdy wylewką to 5mm starczy?
Jakie narzędzia przydadzą się do zrobienia bruzdy w jastrychu?

#remontujzwykopem #remont #budownictwo
  • 18
@Archaon: peszel się przyda, jeśli będziesz w stanie faktycznie później coś przez niego przeciągnąć, nie wiem może za 10 lat światłowód. Jeżeli nie, to tylko dobrze zaplanuj i kładź kable bez peszla. Ja mam u siebie już chyba z 10 lat luźno położone i jedynie czego żałuję, to że nie pociągnąłem do jednego pokoiku, który wtedy był składzikiem i myślałem że nie będzie tam potrzebny. Choć to i tak nie był
@Archaon ostatnio robiłem elektrykę i sieć u sobie, kable ciągnąłem w peszlu. Dałem po 2 skrętki na każdy pokój, tak mi doradził gościu od sieci, teraz zarobiony mam po jednym, drugi leży jako rezerwa. Mam puszczone też dwa przewody na klatkę do kanału technicznego, gdzie idą kable dostawców internetu. Sprzęt: szlifierka z tarczą do betonu (polecam z przystawką odciągającą pył + odkurzacz), i młot. Cześć robiłem młotowiertarką ale późnej wypożyczyłem młot i
@Archaon: Lepiej z peszlem w razie gdyby jednak Ci kiedyś zabrakło jednej czy dwóch skrętek, ewentualnie jak byś chciał zmienić na światłowód. Pamiętaj żeby położyć kable porządnej kategorii a nie jakiś syf i pamiętaj o ograniczeniach w odległościach. 5mm wylewki na peszlu trochę mało, bałbym się że się wykruszy (daj lepiej z 1cm). No i najważniejsza zasada - nigdy nie jest za dużo gniazdek. Jak myślisz, że 2 Ci wystarczą to
@Archaon: @1KnSsUwjJE8pRmLYs7hmpqAqzPGekhFNaC: Defacto przepustowość światłowodu nie zależy od tego czy jest jedno czy wielomodowy, tylko od urządzeń aktywnych na końcach tego światłowodu. Nie wiem skąd wziąłeś, że jednomodowy to 1Gbit - GPON to 2,5Gbit/1,25Gbit. W sieciach ISP xPON nie używa się wielomodów, tylko właśnie jednomodowe i takie też układa się w instalacjach domowych. Światłowody na włóknach G657.x spokojnie pozwolą Ci za x lat przejść na XGPON czy co tam będzie
jest goła posadzka, to chciałbym je pociągnąć właśnie w posadzce.

Czy jest to dobry pomysł?


@Archaon: Niezbyt, średnio posadzka ma 4-5 cm grubości, jak ją przetniesz do połowy to jest spora szansa że będzie pękać, przy panelach to nie przeszkadza ale już przy płytkach rysa może i na nich wystąpić. Szkoda że nie ogarnąłeś tego w warstwie ocieplenia bo teraz to trochę lipa.