Wpis z mikrobloga

#internet #adblock #windows #windows10 #komputery

Istnieje takie sprytne coś jak pi-hole czyli dns-sinkhole który można sobie wrzucić na najtańszą malinę i na poziomie sieci lokalnej blokować np. reklamy. I jest to z tego co wyczytałem rozwiązanie całkiem sprawne, ale wymaga jednak dokupienia dodatkowego sprzętu.

Orientuje się ktoś czy jest coś podobnego możliwe z wykorzystaniem komputera z windowsem? Zakładając że komputer ten jest zawsze włączony. Czy da się zainstalować podobny soft na tym komputerze żeby inne urządzenia w sieci lokalnej odpytywały DNS przez niego tak samo jak to robią przez tą malinę?

Nie zależy mi na tym aż tak mocno żeby kupować dodatkowy sprzęt (ilekolwiek by nie kosztował. ~100zł jak sprawdzałem, malina, zasilacz, karta, etc) ale jakby się dało na już i tak istniejącym kompie w sieci doinstalować taki soft żeby nie oglądać po raz setny tej !@#$! reklamy glovo oglądając YT na telefonie to było by fajnie. W zasadzie tylko na tym mi zależy właśnie, żeby na YT na telefonie zablokować reklamy (root nie wchodzi w grę) bo na kompie jest wiele innych sposobów i problem nie istnieje.

Sieci to nie mój konik i nawet szukanie w temacie nie jest zbyt efektywne, a jak ktoś ogarnia to dla niego pewnie znany temat. Ktoś coś mógłby polecić. Czy istnieje w ogóle coś w tym kierunku na windę?
Pobierz Curry_ - #internet #adblock #windows #windows10 #komputery

Istnieje takie sprytne ...
źródło: comment_1601040556CNcmUSHqyePRv9wJnDJ4rH.jpg
  • 12
@Curry_: Przecież możesz postawić pihole na Linuxie (może być nawet jako maszyna wirtualna).
Przy maszynie wirtualnej musisz mieć zmostkowaną sieć lub oddelegowaną kartę sieciową (jak procek obsługuje VT-d lub AMD-Vi(IOMMU))
@Curry_: testowałem to rozwiązanie i nie działa w ogóle na YT. Czy to na telewizorach smart, czy na komputerach, czy na telefonach. Google opanowało (prawie) do perfekcji uprzykrzanie życia widzom YT :) Ale - na androida polecam YT Vanced. Brak reklam, łatwa instalacja, nawet zalogować się można ;)

Poza tym - możesz zrobić sobie wirtualizację. Jeśli komputer działa non stop, to postaw sobie pi-hole na virtualboxie czy innym, darmowym rozwiazaniu :)
Orientuje się ktoś czy jest coś podobnego możliwe z wykorzystaniem komputera z windowsem?


@Curry_: Postawić serwer DNS? xD

Na OpenWRT jest identycznie działający adblock jak coś.

Jak masz tylko jednego pc'ta to możesz w hosts sobie wrzucić przekierowania spamerskich domen na 0.0.0.0
@qvcijhkuszgjrbigqsjdtffienxdgdmua: @jakis_login: A to nie jest tak że z tego samego serwera ale można stosować odpowiednie reguły linków i ominąć reklamy? Przecież na uBlocku działa to prawidłowo.

Z tego co robiłem rozeznanie to reklamy przychodzą z linków o schemacie:
https://r4 — -sn-hvcpaxvox-npok.googlevideo.com

YT ponoć dosyć często randomizuje te linki ale to kwestia chyba dobrze dobranego filtra? Ponoć na Diversion.ch sprawnie aktualizują te listy do blokowania YT ads.

Ten Youtube Vanced
@Kryspin013: Mój router nie bardzo obsługuje modowane FW. Z plikiem host to zadziała chyba tylko na ten komp na którym ten plik host jest zmodowany? Miałem na poprzednim fonie który mogłem zrootować zmodowany host i blokowanie reklam działało. Ale w sumie czy by działało dziś to nie wiem, bo wygląda na to że google dzielnie walczy z adBlockami mocno randomizując linki.

na routery Asusa jest Asuswrt-Merlin na którym lata ten Diversion.ch,
@qvcijhkuszgjrbigqsjdtffienxdgdmua: @jakis_login: z tego co widzę to rzeczywiście wideo i audio też leci podobnej struktury url więc coś może być na rzeczy:
https://r1---sn-8xjug5oxu-f5fl.googlevideo.com/videoplayback?expire=1601064583&ei=J_ptX-XLLZOxyQXxkaSgBQ

Jeśli jakieś jednak są rozgraniczenia to pewnie trzeba dzień w dzień aktualizować te listy akurat reklam.

@jakis_login Testowałeś właśnie te pi-hole czy inne rozwiązanie tego typu (jakiś cusom FW na routerze z blockerem)?