Wpis z mikrobloga

Mirki mam pytanie. Nie wiem czy to dobre miejsce na takie pytania. Chcieliśmy za 2-3 mies. wziąć z niebieskim kredyt hipoteczny na mieszkanie. Ja mam UOP, mąż też UOP. Dostał propozycję pracy w nowym miejscu na B2B (IT). Byliśmy w banku, od doradcy dowiedzielismy się że działalność gospodarcza zaniża nam zdolność to raz, a dwa dopiero po 6 mies prowadzenia działalności moglibyśmy próbować złożyć wniosek ale nie ma gwarancji jakie warunki otrzymamy i czy w ogóle dostaniemy pozytywną decyzję. Co do zasady liczą 24 mies ale niebieski pracuje od 7 lat w banku dlatego te "preferencyjne" 6 mies.
Czy orientujecie się może czy w takiej sytuacji ja sama mogę wziąć kredyt na siebie bo będę miała UOP? Musielibyśmy mieć wtedy rozdzielność majątkową?
#kredythipoteczny
  • 4
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vrtu15PE: teraz jest trudno o kredyt i banki szaleją z ograniczaniem i podwyższaniem wymagań. Czasami słusznie a czasami nie. Możesz wziąć kredyt sama i wniesiesz go do wspólnego majątku. Jak zrobicie rozdzielność przed wzięciem kredytu to mieszkanie będzie tylko Twoje. Popytaj w różnych bankach bo każdy ma trochę inne zasady. Rzeczywiście nowa działalność gospodarcza nie jest gwarancją spłacalności dla banku. Kiepskie to, ale takie realia.
Czy orientujecie się może czy w takiej sytuacji ja sama mogę wziąć kredyt na siebie bo będę miała UOP? Musielibyśmy mieć wtedy rozdzielność majątkową?


@vrtu15PE: Jeśli jesteście małżeństwem to bez rozdzielności majątkowej nie będzie możliwości, abyś sama przystąpiła do kredytu hipotecznego.

Dochody z działalności gospodarczej są akceptowane w większości banków po 12 miesiącach. Niektóre banki wymagają nawet 24 miesięcy. W kilku bankach istnieje możliwość skrócenia tego okresu, jednak jest to zawsze
Dzięki za pomoc :)
Mąż podjął decyzję o rezygnacji z b2b i pozostaniu w obecnej pracy, nowa firma w tej sytuacji zaproponowała mu UOP na czas nieokreślony (głównie zatrudniają na b2b ale zależało im aby przyjął ofertę) na dobrych, porównywalnych do b2b warunkach. Rozmawialiśmy z doradcą i po 3 - 6 mies możemy już starać się o kredyt :) Dzięki jeszcze raz.
Rozmawialiśmy z doradcą i po 3 - 6 mies możemy już starać się o kredyt :) Dzięki jeszcze raz.


@vrtu15PE: W przypadku zmiany pracy w części banków istnieje możliwość złożenia wniosku już od pierwszego dnia nowej umowy. Nie trzeba czekać 3 miesięcy.