Wpis z mikrobloga

Wszystko to opiera się na jednym z zapisów w sutrze lotosu gdzie padają słowa że poświęcić swoje cialo naukom buddy niczym zapalenie świecy przynosi największy pożytek i zasługi. W tej samej sutrze książę medycyny płacząc nad zmarłym Budda spala swoje ramiona. Niektóre odłamy buddyzmu praktykują spalenie palca bądź nawet kilku u dłoni. Najpierw doprowadza się go do martwicy później spala. Wiele zakonów jednak nie popiera tak drastycznych metod. Uznają to za niewłaściwa
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@stowarzyszenie_przebudzeni: "36 Chambers of Shaolin" to inny kultowy film z tego gatunku ale nie o niego mi chodziło. Mam na myśli "The Shaolin Temple" (chyba 1981) pierwszy film z Jetem Li. Ten obraz uczynił ze świątyni Shaolin chyba najpopularniejszą świątynię buddyjską na świecie :)

Czy przyjęcie wskazań/odnowienie ich jest tym samym co przyjęcie schronienia (taking refuge) w Trzech Klejnotach?
@Dreampilot zdaje się że np japońskie szkoły łącza to jako jedna ceremonia. Teoretycznie to jednak dwie różne kwestie.
Wskazania to reguły które zaleca się przestrzegać aby łatwiej iść ścieżka najprostrze 5 to nie zabijaj nie kradnij nie kłam nie spożywaj środków odurzających i nie podejmuj działań powodowanych rządzą.
To swego rodzaju zalecenia. Nie wiesz co powienies robić kieruj się wskazaniami... Są jeszcze zestawy 10 wskazań dla mnichów nowicjuszy i 250-350 wskazań dla
Podobno Budda nauczał aby nie przeginać w dążeniu do Celu , taka przypowieść mi się kojarzy : Mój chłopcze, uczyłeś się kiedyś gry na harfie. Wiesz, że nie można grać, jeśli struny są naciągnięte zbyt mocno lub za słabo. Aby wydobyć czysty dźwięk z instrumentu, trzeba odpowiednio napiąć jego struny. Zmierzanie ku Oświeceniu jest jak strojenie harfy. Nie osiągniesz tego, jeśli za słabo lub zbyt mocno napniesz struny swego umysłu. Bądź rozważny
@matabora w sensie nawiązujesz do przesadnej ascezy i praktyk okaleczających ciało? Tak masz zdecydowanie racje. Choćby ze względu na wymieniona przez Ciebie drogę środka przesadne praktyki nie są dobre. Dlatego mała blizna jako coś co będzie stale przypominać o wskazaniach jest ok. Ale nie ma co popadać w fanatyzm