Wpis z mikrobloga

Pracuję sobie jako informatyk, a więc wszystko co ma jakikolwiek związek z komputerem jest w moim zakresie. Od wymiany niedziałającej myszki Pani Irenki po zarządzanie serwerami.

Mamy tu vmware, hyper-v, oczywiście AD, fortigate też stoi, serwer wydruku i kilkanaście innych usług sieciowych, niedługo wdrażamy veeam. Około 300 użytkowników. Jakieś tam poletko do zabawy jest. Ze wszystkim mam większy lub mniejszy kontakt. Linux nie jest mi obcy.

Do rzeczy - chciałbym zacząć jakoś konkretniej i świadomiej wdrażać się w #sysadmin

Polecacie jakieś kursy online? Literaturę? Swojego czasu trochę tej pozycji liznąłem - klik
Jakieś warte polecenia strony gdzie mógłbym się czegoś nauczyć-dowiedzieć?
Jakie umiejętność to absolutny must have?
Podobno ważna sprawa to posiadanie certyfikatów - na jakie zwracać uwagę w pierwszej kolejności?

#kiciochpyta #informatyk15k #it #informatyka

Pozwolę sobie zawołać również pingwiniarzy #linux ʕʔ
zjemcimatke - Pracuję sobie jako informatyk, a więc wszystko co ma jakikolwiek związe...

źródło: comment_1601975568LYC4omKd81jh9JjeW23iW3.jpg

Pobierz
  • 21
@zjemcimatke: @ceb0lak: tak, pachnie jak jakis UM etc ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Da sie, to Ci powiem. Ale problemem jest to ze liczysz na innych ze podadza ci co i jak - musisz sam ogarnac. Absolutny must have? samodzielnosc i pomysl na siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

strony - podobno kursy na udemy jak ktos lubi, google, dokumentacje uslug/produktow z ktorych chcesz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Ale problemem jest to ze liczysz na innych ze podadza ci co i jak - musisz sam ogarnac. Absolutny must have? samodzielnosc i pomysl na siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@p4wl: Nie oczekuje żeby ktoś napisał listę stu kroków jak zostać sysadminem. Ot pytam o rady od starszych i bardziej doświadczonych Mirków na co zwracać uwagę :)
@zjemcimatke: znasz takie powiedzenie, wiem ze nic nie wiem? to wbrew pozorom dobry start ( ͡° ͜ʖ ͡°)

nikt z nas nie wie jaki jest twoj poziom wiedzy z poszczegolnych dziedzin. Musisz miec plan na siebie, rozumiec czego Ci brakuje i rozwijac swoje slabsze strony, lub skupic sie na mocniejszych jesli znalazles sobie jakas specjalizacje ktora lubisz/chcesz robic. Wbrew temu co moze sie wydawac, wg mnie jest
@zjemcimatke: > Sercem najbliżej mi do Linuksa.

no to bierz sobie jakiegos centos 7/8 na warsztat. Jakas wirtualka moze byc na virtualbox i mozna isc tak:
Maszynka nr 1
- zerknij na #!$%@? o systemctl, journalctl
- lvm
- postaw sobie jakas proste usluge http
- popatrz sobie na logi, gdzie co loguje
- postaw sobie jakies aplikacje na dokerach
- postaw sobie cos na tomkacie
- postaw sobie jakas aplikacje