Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Został mi rok do matury, a ja właściwie moje rozszerzenia mam już bardzo dobrze ogarnięte i zostały tylko regularne powtórki, ale przez to od jakiegoś czasu zaczyna mi psycha siadać jak sobie pomyślę o maturze z polskiego, która jest dla mnie na ten moment ruletką co może mi zapewnić powtarzanie matury tak o xD. Zacząłem sobie analizować arkusze z poprzednich lat i rozwiązując pierwszą część tych matur zyskiwałem nadzieję, że ta maturka chyba jednak będzie prosta do czasu aż ogarnąłem, że nawet maksymalna liczba punktów z tego nie zapewnia tych legendarnych 30% XD. Wychodzi na to, że za pierwszą część matury nie ma sensu się nawet zabierać, bo przecież rozprawka to nie jest coś za co się dostaje kilka punktów żeby sobie dobić do minimalne progu punktowego, tylko albo dostaje się 0 punktów, bo się nie wie co napisać, a samego lania wody na wstępie raczej nie punktują, albo jakiś kozacki temacik i można wtedy napisać blisko maxa (lub chociaż tych 30% XD). No więc przechodząc do sedna to można jakoś wymasterować umiejętność pisania takich rozprawek (albo może chociaż tą drugą opcję z interpretacją wiersza), żeby ta matura to nie była czymś losowym tylko była jak każda inna rzecz do której można się sumiennie przygotować i mieć pewność na uzyskanie chociaż tego minimum? Są jakieś książki po polsku/angielsku napisane przez kozaków od takich wypowiedzi pisemnych, z których można wyciągnąć jakieś tajniki, które może posiadają osoby zajmujące się zawodowo publikowaniem różnych tekstów? Czy jednak to wszystko zasługa doświadczenia w pisaniu i nie znajdę żadnej teorii do tego, więc pozostaje mi brać jakieś tematy rozprawek/interpretacji wiersza i pisać, pisać i jeszcze raz pisać jeśli nie chce liczyć tylko na szczęście ( ͡° ʖ̯ ͡°)?

#matura #jezykpolski #licbaza #edukacja #szkola #studia #studbaza

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5f7dd040605297c54a62b57b
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 7
@AnonimoweMirkoWyznania: Po prostu ciśnij te rozprawki, rób arkusze. Poprzerabiaj problematykę z lektur, możesz też wypisać sobie bazę motywów, które mogą się pojawić i przykłady do nich. Bardzo punktuje stosowanie terminologii, bo wtedy sprawiasz wrażenie ogarniającego temat. Unikać powierzchownej analizy i pogłębiać wszystko, co się da (byle nie streszczać). Ważne, by nie zaczynać każdego argumentu w sposób gimnazjalny (chociaż to pewnie wiesz). Dużo osób ogląda chyba też przed maturami kanał 'Wiedza z
@AnonimoweMirkoWyznania:

bo przecież rozprawka to nie jest coś za co się dostaje kilka punktów żeby sobie dobić do minimalne progu punktowego, tylko albo dostaje się 0 punktów, bo się nie wie co napisać, a samego lania wody na wstępie raczej nie punktują, albo jakiś kozacki temacik i można wtedy napisać blisko maxa (lub chociaż tych 30% XD)


Można zdobyć tylko kilka punktów z rozprawki - wystarczy zająć stanowisko, nawet częściowo poprawne