Wpis z mikrobloga

Hej szukam porady #ksiegowosc #b2b #uop #macierzynski

Przechodzę właśnie z UoP na B2B w tej samej firmie (zatrudnienie na inna spółkę). Powód: znaczna podwyżka, brak możliwości uzyskania wyższej wypłaty na UoP.

Za rok chce zacząć starać się o dziecko wiec mówię pracodawcy ze potrzebuje z tego względu przejść z powrotem na UoP ( mamy to dogadane ).

Pytanie: ile musze pracować na uop zanim zajdę w ciąże?
Co z ewentualnym zwolnieniu L4?
Jak będzie liczona podstawa do macierzyńskiego jak zajdę np w 4 mcu UoP. Nie przepracowałam wtedy 12 mcy branych jako podstawa do macierzyńskiego. Jaki wpływ na wysokość macierzyńskiego ma moja wcześniejsza umowa B2B? Nie obniży mi jakoś zasiłku?
  • 10
@Casya: najłatwiej to bedzie przejc na B2B i wziac wysoki ZUS.(ta znaczna podwyżka nie będzie znaczna, lae nadal mozna uciez z 32% w ten sposób) Po powrocie z macierzynskiego obnizyć ZUS
@Casya: dokładnie. Od razu będzie kontrola z ZUS a już tym bardziej jak będziesz opłacać wyższe składki, które i tak znacząco nie podniosą kwoty zasiłku, bo od 2016 r liczone są tylko nadwyżki
A co do reszty pytań. Jeśli będziesz np. 3 miesiące na b2b a potem na uop: będzie liczyć się tylko podstawa z uop. I tu też jak w banku będzie kontrola jeśli przepracujesz krótki okres na uop. Robisz to żeby podnieść podstawę i ZUS jest na to wyczulony.
Jak zajdziesz w 4 miesiącu na uop w ciążę, to podstawą będą tylko te 4 m-ce.
Jak złapiesz w ciążę na b2b to podstawa
@bikx: dziekuje za odpowiedz, wiem ze UoP byłaby najlepsza ale zwyczajnie potrzebuje tez pilnie kasy. Zmieniam stanowisko na dyrektoroskie i nie wyobrazam sobie nie wziac za to wiekszej wyplaty a na UoP osiagnelam juz gorny limit...

Czyli podstawą będą miesiace przed zajsciem w ciaze a nie fizycznie przepracowane miesiace przed odejsciem na l4?

Czyli jesli zajde w 4 miesiacu UoP to wychodze na tym dobrze i mam wszytskie swiadczenia tylko kontrola
@Casya: zależy od kilku czynników. Jak większość osób zarabia duże kwoty, to też wygląda inaczej i ewentualną kontrola kończy się szybko. Nie znam też historii zatrudnienia, ale są pewne wytyczne kiedy sprawy muszą być kierowane na kontrolę.
Jak teraz jesteś na uop, pójdziesz na b2b, potem znowu uop i wtedy dopiero na zwolnienie lekarskie. To podstawą będą tylko i wyłącznie składniki wynagrodzenia z tej umowy o pracę, która zawarłaś po b2b.
@Casya: tak jak piszą przedmówcy, możesz tak zrobić, ale prawie na pewno poniesiesz konsekwencje w postaci kontroli skarbowej/zus, z założeniem stosunku pracy włącznie, co zwykle oznacza zapłacenie podatku/zus z okresu b2b jak przy stosunku pracy (co czasem oznacza kwoty ogromne).

Rozumiem, że Ci się te odpowiedzi nie podobają, ale tak to właśnie wygląda.