Wpis z mikrobloga

wykop.pl, kolega mieszkający za granicą opowiadał mi o globalnym funduszu indeksowym (global index fund), który zgrubsza działa tak, że inwestuje za ciebie w akcje naśladując indeksy giełdowe z całego świata. np wpłacam stówkę i cześć z tej kasy idzie na giełdę amerykańska, cześć chińska, rosyjska, polska itd, zresztą wiecie o co chodzi. tym sposobem twoje hajsy rosną lub topnieją razem z globalnym rynkiem, więc jak w regionie coś jebnie, to nie tracisz wszystkiego, bo masz akcje tu, tam i sram. on w swoim lokalnym banku ma coś takiego i ma pobierane rocznie 0.55% prowizji. udało wam się znaleźć coś podobnego w którymś z polskich TFI? brzmi to dla mnie jak bardzo dobry sposób na oszczędzanie na emeryturę, odkładając np dwie stuwki miesięcznie. i nie musiałbym się martwić czy nasz kochany rząd zrobi coś głupiego i np złotówka poleci na pysk, a razem z nią całe moje oszczędności. udało mi się znaleźć w PZU „inPZU Akcje Rynków Rozwiniętych” i brzmi to dosyć uczciwie, ale zastanawiam się czy pośród osób, które siedzą głębiej w temacie, jest ktoś kto chciałby wyrazić swoją opinie na ten temat lub zasugerować inny fundusz, w innym banku? temat bardzo mnie zaciekawił i chętnie zacznę w to inwestować od zaraz #finanse #inwestowanie #funduszeinwestycyjne #indexfunds
  • 14
@MilionoweMultikonto: Ale że co, że mi się wydaje, że coś jest dobre, to zawsze jest złe? Zdajesz sobie sprawę jak głupio to brzmi? Fajnie że cytujesz Warrena Buffetta, bo dziś czytałem o funduszach indeksowych i właśnie wspomniany Warren polecał je jako bezpieczne inwestycje długoterminowe, bo statystycznie wypadają dużo, dużo lepiej od aktywnie zarządzanych funduszy, gdzie np inwestujesz w Apple i Microsofta bo wydaje ci się, że będą rosły. Tu lecisz z
@powodzenia degiro to broker gdzie możesz zalozyc konto maklerskie. Holenderski ale obsługuje Polskę. Etfy mają swoje plusy i minusy ale w porównaniu z TFI mają o wiele niższe koszta bo są obsługiwane przez programy a nie ludzi którym trzeba dodatkowo płacić. To tak najprościej mówiąc. Ogólnie polecam degiro ale musisz wziąć jeszcze jedna rzecz pod uwagę że te etfy notowane są w euro i tutaj dojdzie Ci ryzyko walutowe (wąchania kursu PLN/EUR)
@powodzenia to co odpisujesz to dobry pomysł i teraz polecił bym Ci kilka opcji:
-degiro i wpłata co miesiąc na któryś z tych etf
Jeśli jesteś pewny że ta strategia Ci wystarczy to rozejrzyj się nad kontami ike albo ikze bossa albo mbanku. Poczytaj roznice między ike i ikze i porównaj ceny za etfy na świat. Zobacz czy koszta Ci się opłaca. Zakładam że to jakieś 20zl za transakcję ale dzięki ike/ikze
@stowarzyszenie_przebudzeni: Jak będę miał dostęp do kompa jutro lub pojutrze to będę to ogladal, dzięki za lekturę. Powiedz mi tylko, IKE i IKZE są stricte przeznaczone na emerytury i można oszczędzić na podatku tylko, jeśli będziesz chciał wypłacić po przekroczeniu wieku emerytalnego, można wypłacać tylko w formie miesięcznych, niewielkich wypłat „emerytur” itd? Ja jednak chciałbym mieć możliwość wypłacenia wszystkiego w dowolnym momencie
@powodzenia ikze jeśli wypłacisz wcześniej to całość. Nie możesz części i dolicza Ci się to do kwoty dochodu która musisz rozliczyc w pit. Więc z jednej strony bardzo ciekawa ulga podatkowa ale jak wyplacisZ po latach całość na raz to jest ryzyko że wejdziesz w wyższy próg podatkowy i Ci zgarną 30% a ike możesz wypłacać w mniejszych kwotach ale wtedy płacisz podatek od zysków kapitałowych. A tak długo jak trzymasz na
@powodzenia ja ike/ikze sam nie mam bo inwestuje głównie na rynkach USA w spółki dywidendowe a na polskich ike/ikze wtedy podatek od dywidendy wynosi 30% więc opłaty zrzeraja mi całą korzyść z ulgi podatkowej. Dlatego ike mimo wszystko jest lepsze jak chce się inwestować na polskim rynku. Dlatego nie powiem na 100% że to dla ciebie dobry wybór. Lepiej najpierw po prostu sprawdzić jakie koszta/zyski bedzie to miało w Twoim przypadku.