Wpis z mikrobloga

Mireczki, jak jeździć samochodem, który nie posiada obrotomierza?
Czy, z zepsutym obrotomierzem też się tak może zdarzyć.
Przecież na kursie prawa jazdy instruktor mówi, żeby zmieniać bieg na wyższy dopiero gdy wskazówka zbliży się do jakiejś tam wartości. Albo znajdzie się pomiędzy taką a taką wartością.
W każdym razie wiecie o co chodzi, tak nas uczono.
Skąd wiadomo, kiedy zmienić bieg na wyższy lub niższy?
Przykład: samochód z wolnossącym silnikiem benzynowym 1.4
#motoryzacja #samochody #ford #mechanikasamochodowa
Pawci0o - Mireczki, jak jeździć samochodem, który nie posiada obrotomierza?
Czy, z z...

źródło: comment_1604279395LyNnFluFCp3uB4bc6yEGWG.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
@Pawci0o: insttuktor mowi o tym tylko dlatego zeby jakos to wytłumaczyć i zobrazowar. Jak juz troche pojezdzisz to nie potrzebujesz obrotomierza, czujesz ze dany bieg juz nie wystarcza i trzeba wbic nastepny albo zredukowac. Tak jak w rowerze z przerzutkami
  • Odpowiedz
@Pawci0o: jeśli słyszysz, że silnik ma moc po wcisnieciu gazu i "buczy" albo "wyje" - bieg w górę.
Jeśli silnik "dusi się", jest "zmulony" i "buczy" albo "wyje" - bieg w dół.
Ogółem odpowiednie obroty to takie, gdy nie słychać silnka i ma moc po lekkim wciśnięciu gazu.
Ciężko wytłumaczyć, musiałbyś trochę pojeździć.
  • Odpowiedz
@Pawci0o: a musisz sobie kolego ściągnąć z autka charakterystykę trakcyjną, nałożyć na to wykres jednostkowego zużycia paliwa i jeździć w zakresie prędkości obrotowych w których dostępna jest najwyższa wartość momentu obrotowego na wale korbowym z uwzględnieniem najmniejszych wartości jednostkowego zużycia paliwa. Mam nadzieję, że rozjaśniłem, pozdrawiam.
  • Odpowiedz
@Pawci0o: pedał gazu w podłogę, silnik sam Cie poinformuję kiedy należy zmienić bieg, tkzw. ''do odcięcia''. Jeżeli będzie zbyt wysoki, też Cie poinformuję, gasnąc, trzeba go szybko odpalać bo zejdzie ciśnienie z pompy Vakuum i hamulce przestaną działać. Po kilku takich przejażdżkach, szybko się nauczysz(bądź w coś wjedziesz albo silnik wyjdzie bokiem). Mam nadzieję że pomogłem.
  • Odpowiedz
  • 0
@Pawci0o sporo starszych słabszych aut nie ma obrotomierza i nikt o to nie daje #!$%@?, po prostu zmieniasz na słuch. Z czasem wyczujesz kiedy auto ma optymalny zakres obrotów na zmianę biegów, bo będzie wtedy płynnie autko jechać bez szarpania.
  • Odpowiedz