Wpis z mikrobloga

Wszystko wskazuje na to, że dziś zakończyła się formalnie wojna pomiędzy Ormianami a Azerami. Oto wstępnie naniesiony przeze mnie na mapę w formie grafiki jej efekt. Przepraszam z góry za jakieś niedociągnięcie, ale nie jest to takie proste sensownie to przelać na taki podkład. Najwyżej poprawię potem.

Praktycznie na wszystkich polach wojną wygrał Azerbejdżan.

Azerbejdżan:
- Uzyskał tereny na południowe i wschodnie Republiki Artsakh
- Uzyskał wymarzony korytarz do Nachiczewania
- Odzyskał tereny opanowane przez separatystów karabaskich, czyli zachodnie tereny Republiki Artsakh
- Uzyskał kontrolę nad Szuszą, drugim co do wielkości miastem regionu, z którego do stolicy Górskiego Karabachu jest zaledwie 5 km.

Armenia:
- Otrzymała 5 km korytarza pomiędzy terenem dawnej Republiki autonomicznej Górskiego Karabachu a Armenią przez Lachun. Zostanie tu wybudowana droga, której eksterytorialności będzie pilnować kontyngent rosyjski

Z uwagi na upadem mirkolist, zapraszam do śledzenia mojego tagu - #motyliglobus (geografia, mapy, ciekawostki ze świata)

#armenia #karabach #mapy
Pobierz
źródło: comment_1604999308oQtrdbOlF8KSTMOqqCjRxe.jpg
  • 25
@Pannoramix: to było odnośnie twijej odpowiedzi, że "nie dla Armenii ale dla Ormian w górskim Karabachu". Otóż ma to kolosalny wpływ na Armenię, m. in. mój post wyżej, do tego jeszcze kwestia stosunków rosyjsko armeńskich po tym porozumieniu i wejściu Rosjan do Karabachu
@olderoc: > Ja myślę że jednak WYGRAŁA Rosja

po czym wnosisz? Okazało się, że:
- regionalny sojusznik Turcji rozniósł militarnie sojusznika Rosji
- Rosja nie była w stanie się temu przeciwstawić ani dyplomatycznie, ani militarnie
- korekta granic byłych republik ZSRR może się odbyć bez inicjatywy Rosji
- regionalny konkurent (Turcja) okazał się być skuteczniejszym partnerem