Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pewien problem związany z medytacją w półlotosie z poduszką - otóż z tego co wiem, to oba kolana powinny znajdować się stabilnie na ziemi - podczas gdy u mnie, kolano nogi znajdującej się na górze albo ledwo co dotyka podłoża, albo wcale. Żeby to kolano stabilnie znalazło się na podłożu, muszę się pochylić do przodu, albo siłą dociskać je do podłoża. Jak to rozwiązać? Będę wdzięczny za poradę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#buddyzm #medytacja #zen
  • 9
@heniek_8: @Tuff:

Dziękuję za szybkie odpowiedzi! W lotosie medytuję już ponad rok, nigdy mi ta pozycja nie sprawiała żadnego bólu czy też dyskomfortu - z tym, że medytowałem w ten sposób bez poduszki, siedząc na sofie, więc to kolano znajdowało się w powietrzu naturalnie. Natomiast w ośrodku zen do którego zacząłem uczęszczać, medytują z poduszkami, a kolana są podparciem - u mnie tego podparcia nie ma. Ludzie z ośrodka też
@biliard:

Niestety uraz uniemożliwia mi siad japoński ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Mi pomogła zmiana poduszki na twardszą i bardziej zbitą. Siedzi się na niej wyżej.


W ośrodku mieli wyższe i niższe, na obu problem występował.

Rozciągasz się przed siadem?


Nie - może powinienem zacząć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ruszka podłóż sobie poduszkę pod to kolano które się unosi. Mam podobną sytuację a najwygodniej siedzi mi się właśnie w pollotosie. W warunkach domowych podkładam sobie małą poduszeczkę (można kupić albo uszyć samemu) wielkości powiedzmy piórnika szkolnego. Taka sama poduszka jest wygodna jeśli rak nie możesz utrzymać w mudrze. Jest to jak najbardziej dopuszczalne i często znajdują się one w ośrodkach medytacyjnych dla praktykujących. Słuchaj ciała i dopasuj wszystko pod siebie. Nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ruszka: Tak jak kolega wyżej napisał podkładaj mniejszą poduszkę, wałek lub cokolwiek pod to kolano. Fundamentalną sprawą jest prosty tułów a nogi układa się jak Ci wygodnie. Radzi się aby oba kolana dotykały maty aby uzyskać stabilność pozycji ale nigdy kosztem prostego tułowia. Np. ja siadam w pozycji birmańskiej (czyli jeszcze łatwiejsza niż ćwierć lotos) i podkładam pod kolano które jest w górze mniejszą płaską poduszkę grubości ok 3-4 cm. W