Wpis z mikrobloga

Mirki z tagów #elektronika #automatyka #arduino #diy #majsterkowanie poproszę o poradę. Planuję projekt na potrzeby własnej małej firmy.

Jestem technicznie początkujący i w tematach elektronicznych nie mam dużo doświadczenia ale lubię szybko się uczyć, potrzebuję tylko porad i googla.
Posiadam napełniacz bigbagów dla warzyw bez opcji ważenia. Posiada on dwa stanowiska które przełączają się po osiągnięciu zadanej wysokości usypu. Chce dokręcić do podstaw tensometry belkowe, mierzyć aktualną masę, wyświetlać ją i kończyć napełnianie na zadanej wartości.

Maszyna nasypuje warzywa warstwami, wyposażona jest w czujnik optyczny, który wykrywa kiedy warstwa warzyw jest tuz pod podajnikiem i po zwarciu następuje podniesienie taśmy. Krańcówka na podnośniku wykrywa kiedy osiągana jest maksymalna górna pozycja całej taśmy i wtedy napełnianie kończy się i praca przechodzi na drugą stronę.

Mój pomysł:
1. Kupuję 4 tensometry belkowe do 2t, mam podpatrzone jakie się stosuje w podobnych przypadkach -> charakterystyka tego modelu
2. Instaluje w podstawie w rogach
3. Łącze 4 tensometry w mostek Wheatstone'a np tym
4. Kupuję arduino i wzmacniacz HX711
5. Podłączam jakiś wyświetlacz (podoba mi się taki przemysłowy
6. Nie wiem jak mógłbym wymusić na napełniaczu przełączenie napełniania na drugie stanowisko na poziomie PLC, nie mam schematów, dokumentacji. Wymyśliłem że wepnę się do obwodu czujnika optycznego i po osiągnięciu zadanej wagi będę zwierał obwód - symulował sytuację w której usypane jest dużo warzyw. Maszyna podnosiłaby taśmę aż do górnej pozycji krańcowej i nastąpiłoby przejście na drugie stanowisko. Tu zastosowanie przekaźnika.

Moje pytania do Was:
1. Widziałem w internecie dużo tutoriali z zastosowaniem arduino i HX711, często jakieś wagi łazienkowe. Czy mogę się na nich wzorować, czy ten 2 tonowy tensometr belkowy który zalinkowałem będzie działał tak samo z tym wzmacniaczem HX711. Znaczy się na co zwrócić uwagę przy doborze tensometru do tego wzmacniacza.
2. Jaką wersję arduino musiałbym użyć?
3. Jakieś uwagi co do przekaźnika?

Dzięki za zapoznanie się i proszę o podpowiedzi. Zdjęcie maszyny załączam (dla zasięgów :p), mam staszy model bez wagi i uchwytów na magnes - Bijlsma Hercules KV 270-2x190
Pobierz
źródło: comment_1605699407nUoFt863VqT9V474VexiPq.jpg
  • 11
@piastun: zniechęcasz :p Pewnie masz rację, ale czy ten projekt jest rzeczywiście tyle trudniejszy od wagi łazienkowej (pomijając skalę)? Dokładam tylko ten przekaźnik. Kiedyś chciałbym zacząć, a fajnie jakby to było praktyczne w mojej pracy
@deusExMaquina: pewnie diabeł tkwi w szczegółach ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Pewne rzeczy nie są tak łatwo skalowalne jak się wydaje ale
arduino i te płytki które wkleiłeś są tanie więc jedynym kosztem będzie czas, który poświęcisz na ten projekt. Jak się uda to będziesz :) a jak nie to nie stracisz niepotrzebnie pieniędzy i czegoś się nauczysz.
@deusExMaquina: Wszystko zależy od skalowania jeżeli wartość zwracana pomiędzy wartością zerową a maksymalną będzie rosnąć liniowo to myślę że nie powinno być problemu. Najważniejsze to znaleźć odpowiedni tensometr ,a ta specyfikacja dołączona w linku nie przekonuje mnie do końca gdyż jest prawdopodobnie niepełna w samym pdfie jest napisane że możesz znaleźć wiecej informacji na stronach 81-89 tych stron nie ma także podejrzewam że importer tych częsci nie ma o nich zielonego
@deusExMaquina: dodaj jeszcze cały układ zasillania dla kazdego z elementów i zabezpieczenia i uwzględnij tez błedy pomiaru wynikające z rozdzielczośći ADC na arduino. Jescze raz sprawdz infrastrukturę płytki i czy ogólnie gra warta świeczki. Jeśli głównie chodzi o walor edukacyjny to jak najbardziej, jeszcze jak ( ͡° ͜ʖ ͡°)