Wpis z mikrobloga

Pedały SPD. Warto czy nie?
Zastanawiam się co mi dadzą pedały SPD?

Jaki będzie przyrost prędkości (tzn zwiększenie efektywności mechanicznej)? Brać speedplaye ze względu na możliwość fajnego fittingu?

Czy pedały Shimano 105 to sensowny wybór? Jeżdżone około 700km miesięcznie.

Sklaniam się ku nim że nie zgledu na twardą podeszwę buta. Guma w trampkach jest mega mało sztywna i noga się męczy. Do tego podeszwa amortyzująca czasem zachacza o tylni łańcuch i but się brudzi.

#szosa #rower #spd #pedaly #pytanierowerowe
  • 34
jak nie potrafisz ustawić.

Brak bólu czegokolwiek jak potrafisz ustawić


@KrojonyAnanas:

Bzdura. To kwestia także wrażliwości oraz wad postawy takich jak np. pospolite płaskostopie.
W takich wypadkach nie ma szans by ustawic tak by nie bolało. Trzeba się uciekać do jakiś patentów z podkładkami kątowymi. Problem w tym by skumać co jest przyczyną i jak temu zaradzić.
@md5sum: Bierz SPD-SL PD7000, buty z karbonową podeszwą + BOA i będziesz zadowolona. Ja w tym roku zrobiłem przesiadkę z SPD i butów mtb (dość miękkich) na właśnie taki zestaw i robi różnicę. Na początku mogą trochę boleć stopy ze względu na twardą podeszwę, ale po jakimś czasie się przyzwyczają. Jeśli nie, to wkładka do wymiany.
@KrojonyAnanas jak masz dobry sztywny but SPD to stopa będzie boleć, ja mam na szosę karbonowe buty i nie ma luja żeby stopy nie bolały na początku sezonu. Ustawianie nie ma nic do rzeczy, but nie może być luźny bo wtedy czuję że nie przenoszę pełnej mocy na pedały tylko stopa lata w bucie.

@md5sum bierz SPD w ciemno, zdecydowanie warto
@md5sum: ktoś tam już napisał plusy i minusy pedałów spd. Ja dodam dwa plusy - nacisk stopy na pedał jest najefektywniejszy w konkretnym połozeniu. Dzięki pedałom utrzymujesz stabilizację teog miejsca. Po drugie - stopa zespawana z pedałem (nie zesliźnie się z pedała tak jak może się to wydarzyć w przypadku platformy).

Buty SPD są sztywne, podeszwa buta nie ugina się tak jak w zwykłych butach cywilnych/sportowych, więc nawet jak będziesz naciskał
@md5sum: Ja do szosy 15k kupiłem SPD MTB (XTR), bo miałem już 2 rowery z SPD i nie zamierzałem ani kupować nowych butów, ani ich zmieniać, gdy muszę/chcę jednego dnia zmienić rower. Zresztą pewnie i tak bym kupił SPD MTB ze względu na wygodę. Do platform mam nadzieję nigdy nie wrócić. SPD to największy upgrade, jaki można zrobić dla swojej jazdy.
Buty SPD są sztywne, podeszwa buta nie ugina się tak jak w zwykłych butach cywilnych/sportowych, więc nawet jak będziesz naciskał piętą zamiast śródstopiem, to będziesz tracił mniej watów niż przy butach/sportowych.


@goedenavond:

tracenie mocy na ugięcie stopy? o czymś takim jeszcze nie słyszałem nigdy :D Jak to sie mierzy? LOL
@goedenavond: pomijac oczywiście fakt iz sztywna podeszwa odciąża po prostu mięśnie stopy. I dyskomfort związany z jej ugięciem. PO prostu w miękkich butach jeździ sie ujowo.
Ale oczywiscie ze dla pseudo-sportowaca wszedzie tracą sie waty :) LOL
@bibsz: :) O watach napisałem w formie zwyczanej informacji - ugięcie i strata energii jest wypadkową #!$%@? podeszwy. Natomiast nie uważam, że jest to kwestia decyzyjna - zwyczjanie jestem świadom takich rzeczy.


@goedenavond: chodzi o to że możesz sobie jeździć z wygiętą stopą i przekazywać tyle samo energii co z prostą. O ile wytrzymasz. A jeśli ruszasz stopą i ją odginasz w czasie pedałowania do dołu to nie tracisz tych watów ale ich po prostu nie zużywasz. Np w trakcie odpychania CZEGOŚ palcami w pewnym momencie wyprostujesz nogi ale odpuscisz stopy - pięta pójdzie dalej (kolana sie wyprostują ale palce i to COŚ
@dablju_: chodzi o to że martwię się o wymuszona pozycję na spd. Do tego za waksi but może dać się we znaki i szybko mi przejda te zatrzaski.
@goedenavond: byczq nie wiem czy jest się czym chwalic. Na podkrakowskich górkach średnia 30 to nie jest zaden wyczyn. Olej za 200zl? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@bibsz: rozumiem mniej więcej na czym traci się energie. Faktycznej wyginanie