Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Witajcie,
Od czasu wybuchu pandemii mój stan psychiczny bardzo się pogorszył, nie mam siły na wiele czynności i czuje się bezsilna w sytuacji jak np zarejestrowanie się w urzędzie pracy itp. Uczęszczam na terapie od kwietnia ale nadal nie mam siły zrobić niczego związanego z moją przyszłością. Zupełnie nie przypominam siebie nawet sprzed roku. Z ambitnej, pełnej życia dziewczyny, która brała od życia wszystko co chciała stałam się wrakiem człowieka. Terapia pomogła mi nie przejadać smutku, ale czuje się totalnie rozwalona i pochłonięta przez negatywne emocje. Ostatnio chodzę do terapeuty i nic nie rozumiem. Sposób, żeby tak nie myśleć, a myśleć tak nie działa na mnie. Może ktoś w Was był w takiej sytuacji? Szukam dobrego (sprawdzonego) psychologa/psychoterapeute specjalizującego się w depresji (niezdiagnozowana), zaburzeniu kompulsywno-obsesyjnym i osobowości lękliwej. Czytałam, że powinnien to być psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, ale tutaj też czuje się bezsilna w szukaniu. Czy znacie dobrych psychoterapeutow ktorych moglibyscie polecic?
Dzięki za przeczytanie posta

#psycholog #psychologia #terapia #depresja #psychoterapia #psychoterapeuta #zaburzenia

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5fb6cdaa9e646f000a8aaece
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 15
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania może masz po prostu kryzys w terapii? Niekoniecznie szukaj nowego, może najpierw porozmawiaj o tym z obecnym. Inaczej będziesz musiała od nowa zaczynać i wprowadzać nowego terapeutę w swój temat. Terapia potrafi trwać lata, kilka miesięcy da Ci już jakieś rezultaty, ale niekoniecznie całkiem zmieni Twoje podejście, potrzeba czasu.
  • Odpowiedz
@13czarnychkotow: Moim zdaniem psychoterapie średnio pomagają. Z zapałem zaczęłam ok. 1.5 roku temu i jakoś zapał minął a moje samopoczucie stało się dużo gorsze niż było. Wykonywałam wszystkie sugestie co terapeuta wymyślił oraz sama realizowałam inne swoje pomysły i jakoś to nie sprawiło, że poczułam się lepiej, a jedynie poczułam że z niektórymi problemami muszę żyć mimo że niszczą mi życie :/
  • Odpowiedz
@RafiRK: ale ja nie mówię tylko o wieku. Napisałeś, że terapie te są mało skuteczne ale nie doprecyzowałeś ani w jakim zaburzeniu ani dla kogo. Do tego depresja to dosyć duże spektrum i ma różne podłoża, u młodzieży może to być zupełnie inne podłoże niż u dorosłych, bo przechodzi masę zmian chociażby hormonalnych. To tak jakbyś zrobił badanie na temat jakiegoś leku przeciw nowotworowi płuc, ale wrzucił do jednego wora wszystkie
  • Odpowiedz
@13czarnychkotow: trafiłem tu po tagu depresja i tego też dotyczy wpis

Napisałeś, że terapie te są mało skuteczne

Większość tak (w analizie są też inne), ale przede wszystkim chciałem zwrócić uwagę na różnice w skuteczności różnych terapii.
  • Odpowiedz
@RafiRK: wpis dotyczy kilku zaburzeń przy czym depresja jest akurat niezdiagnozowana.

Porównywanie różnych terapii badając je w ten sam sposób niekoniecznie będzie miarodajne, bo na przykład przy psychodynamicznej efekty przychodzą dosyć późno, ale za to to czego się nauczysz zostaje praktycznie na resztę życia, przy CBT masz często duże efekty już po kilku miesiącach, ale niekoniecznie zostają na stałe, a to się już rzadko bada. No i bardzo zależy od każdego
  • Odpowiedz
@13czarnychkotow:

Porównywanie różnych terapii badając je w ten sam sposób niekoniecznie będzie miarodajne

Osoby z zaburzeniami depresyjnymi o to raczej nie dbają. Skuteczność to skuteczność, jest istotna statystycznie lub dalej klinicznie, lub też nie.

bo na przykład przy psychodynamicznej efekty przychodzą dosyć późno

Przychodzą lub nie przychodzą. Powstają przynajmniej dwie wątpliwości:

- jaki jest odsetek rezygnacji co już wpływa na sens danej interwencji i skuteczność w nawet dłuższym okresie
- jeśli
  • Odpowiedz