Wpis z mikrobloga

Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego.

Drogie Mirki - w związku z wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego (który był jednocześnie kredytem konsumenckim), wystąpiłam o proporcjonalny zwrot prowizji oraz innych opłat pobranych przez bank Pekao S.A. przy udzieleniu tego kredytu.

Bank odmówił mi zwrotu prowizji za udzielenie kredytu konsumenckiego, powołując się na "jednorazowość" pobranych opłat (LOL).

Działanie to jest niezgodne zarówno z najnowszym wyrokiem TSUE [ sprawa C-383/18](http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf;jsessionid=F65D5C035361C6EA14162BC349D289FC?text=&docid=217625&pageIndex=0&doclang=PL&mode=lst&dir=&occ=first∂=1&cid=14012675), jak i poglądami doktryny prawniczej stanowisko UOKIK.

Zamierzam wykorzystać całą dostępną drogę prawną, żeby odzyskać opłaty pobrane przez bank Pekao S.A.

Jeśli jesteście zainteresowani relacją z przebiegu tej drogi, to dajcie plusa, a ja będę "wołać" plusowiczów.

#pekao #banki #nieruchomosci
  • 113
  • Odpowiedz
@Walkiria81: standard, podobna historia z citibankiem. Gdy została zaangażowana kancelaria specjalizująca się w odzyskiwaniu prowizji - nagle uznali reklamacje. 8 na 10 osób odpuści, a dla nich to czysty zysk.
  • Odpowiedz
@Walkiria81:

"Chlip chlip, zaciągnęłam kredyt, nie chcą zwrócić prowizji" - zadasz pytanie jaka kwota, termin zaciągnięcia zobowiązania, jakie koszty zostały poniesione - "a co Ci do tego" xD.

Jak ciężko Ci podać datę zaciągnięcia kredytu to po co w ogóle zakładasz ten wątek? I tak nikt z tego nie skorzysta bo nie wiadomo o jaki kredyt chodzi i czy w ogóle łapie się pod dany przepis.
  • Odpowiedz
@tylkodobregeesy: napisałam, że to kredyt konsumencki (czyli wpisuje się w definicję kredytu konsumenckiego z ustawy) - a ten wątek ma naświetlić sprawę zwrotu prowizji co do zasady, a nie być poradą prawną dla każdego stanu faktycznego.
  • Odpowiedz
  • 176
@Walkiria81 kredyt hipoteczny który był konsumencki.... Co ty za przeproszeniem #!$%@?. Albo była hipoteka albo gotówka - finito. Swoją drogą jak wzięłaś gotówkę z rrso pewnie w okolicach 40% na hipotekę w o gratuluję ;)
  • Odpowiedz
@tylkodobregeesy: nawet jeżeli nie są to tożsame pojęcia, to według mnie przepisy dot. zwrotu prowizji mają tu zastosowanie (do kredytu hipotecznego ma zastosowanie wiele korzystnych przepisów z ustawy o kredycie konsumenckim). Czy Ty masz rację, czy ja, to się okaże. Moim zdaniem intencja ustawodawcy jest jasna.
  • Odpowiedz
@krisswoj: akurat citi w tym temacie jawnie leci w c**** i zwracają tylko przy kredytach po bodajze 2018 roku - konsultowali to ze swoimi prawnikami i podobno mają do tego prawo. Oczywiscie wyroki TSUE temu przeczą - ale ile zarobią na nie oddawaniu prowizji przez ten czas - to zwróci im się ew. kara :)
@Walkiria81: w sumie ciekawy case - zawsze byłem informowany że przy kredycie hipotecznym nie mają
  • Odpowiedz
@Walkiria81: kurde, ciekawa sprawa. Mam kredyt hipoteczny od 2017, a obstawiam, że dokonam dużej nadpłaty w ciągu kilku lat, więc nawet przy częściowej nadpłacie zwrot prowizji się należy?
  • Odpowiedz
@SiDi: no jak dla mnie to tak, ale zobaczymy jak to się skończy. Ja mam do zwrotu prawie całą prowizję, bo spłaciłam kredyt po dwóch latach, więc tak łatwo nie odpuszczę.
  • Odpowiedz
@Walkiria81: w sumie ciekawy case - zawsze byłem informowany że przy kredycie hipotecznym nie mają zastosowania tez wyroki - ale z tego co wyczytałem tutaj - https://www.money.pl/gospodarka/zwrot-prowizji-za-kredyt-hipoteczny-co-warto-wiedziec-6515987363743873a.html - może faktycznie masz racje. @marcpol jak to w końcu jest? Słyszałem pokręcne tłumeczenie że kredyt hipoteczny do 255tys jest kredytem konsumenckim, ale Ty na pewno znasz temat lepiej?


@KromkaMistrz: @Walkiria81: Sprawa z TSUE dotyczyła artykułu 49 ustawy o kredycie konsumenckim. Według
  • Odpowiedz