Wpis z mikrobloga

Od czego zależy szybkość przeprowadzanej fotosyntezy? Tylko chodzi mi o samą "moc" światła. Wiem że w to wchodzi też np. długość fali (czerwone i niebieskie lepiej ponoć), temperatura cieplna (6.5k-10k K) - ale co będzie "mocą" tudzież natężeniem tego światła? Jego jasność? W jakiej jednostce to określimy? W lumenach? Może moc żarówki - ale tu np. 45w żarówka będzie słabsza od 10W ledówki podejrzewam.

Bo chodzi mi o to, że jak odpalę lampkę ledową w nocy - to relatywnie wydaje mi się to super jasne, ale jak ją odpale na słońcu to wątpie że zauważę że się świeci. I pytanie brzmi - jak określić w jakim stopniu taka lampka zostawiona na całą noc nad rośliną daje cokolwiek w kwestii przeprowadzania przez tą roślinę fotosyntezy?

Inb4 nic nie daje - no wiem że nie daje dużo, ale chcę wiedzieć czy da się określić ile i jak tak to ile dokładnie, nawet jeśli to 0.1% wzrostu relatywnego względem stania na słońcu.
#ogrodnictwo #rosliny #biologia #fizyka #nauka
  • 10
@Waderra: no i o właśnie ten wzór mi chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak zostawię kwiatek na 12h na słońcu, jak zostawię go pod lampką led 10W i jak zostawię go pod czerwoną żarówką - i jak skuteczny będzie każdy z przypadków.
@Przegrywek123 nie zostawia się pod czerwoną tylko pod czerwoną i niebieską, rośliny mają dwa rodzaje chlorofilu aktywowane przez dwa kolory.
Nie patrz na to ile żarówka ma w tylko lumenów (jesteśmy na takim etapie technologii że może mieć mało vatów a dużo lumenów). Roślinie trzeba dostarczyć odpowiednią ilość luzów a lux to ilość lumenów padających na daną powierzchnię. Hipotetycznie masz żarówkę 1000lm i jeśli miejsce oświetlenia to 1m^2 to roślina dostanie 1000lx,
@Waderra: a jeśli potencjalnie mam białą lampkę o temperaturze 10k K i jasności 300 LM - to lepiej zostawić roślinie zbieranie odpowiednich kolorów ze światła białego czy ogarnąć takie nakładki jak w okularach 3d? XD

Bo mam jeszcze żarówkę RGB - ale jak ustawię przepływ niebieski -> czerwony to i tak po całym widmie będzie szło :(
@Przegrywek123:

a jeśli potencjalnie mam białą lampkę o temperaturze 10k K i jasności 300 LM - to lepiej zostawić roślinie zbieranie odpowiednich kolorów ze światła białego czy ogarnąć takie nakładki jak w okularach 3d? XD


to nie ma sensu, bo tylko wycinasz niektóre częstotliwości, z których roślina może w małym stopniu skorzystać, a prądu ciągnie tyle samo.