Wpis z mikrobloga

Niech mi ktoś wytłumaczy:
Rynek gramofonów:

2020

kilkadzesiąt producentów

kilkaset modeli

Rynek magnetowidów:

2020

0 producentów

0 modeli


Wiadomo, że winyl>>>VHS jako nośnik danych, ale dla mnie to kuriozalne, że nie ma żadnego producenta magnetowidów na świecie, przecież jest pełno ludzi którzy odczuwają nostalgię za tym formatem czy takich którzy by sobie chociaż poodtwarzali stare kasety a boją się że im ta 30-letnia używa te kasety rozwali. To jest jakiś problem technologiczny, że żaden Chińczyk nie klepie tych magnetowidów?
W 2016 był news:

Pod koniec lipca firma Funai Electric wyprodukuje ostatni magnetowid. To koniec pewnej epoki, w szczytowym okresie popularności sprzedaż tych urządzeń wynosiła 15 mln egzemplarzy rocznie.

(...)

Mimo, że czasy świetności magnetowid ma już dawno za sobą to jeszcze w ub. roku ich sprzedaż wyniosła 750 tys. sztuk


I nikt się po to kilkaset tysięcy sztuk popytu nie chce schylić? I gdzie mógłbym dostać takiego Funaia wyprodukowanego w ostatnich 10 latach?
#elektronika #pytanie #film #telewizory #magnetowid #vhs
  • 10
@Mesmeryzowany: Kupiłem w zeszłym roku na targu magnetowid VHS Panasonic, średnia półka - stan wizualnie idealny, technicznie "dobry". Zapłaciłem €5. Zapewne da się kupić niewiele drożej perfekcyjne wyższej klasy. Brak popytu - więc ceny niskie.
przecież jest pełno ludzi którzy odczuwają nostalgię za tym formatem


@Mesmeryzowany: sprawa jest prosta: winyl ma brzmienie, zaś nostalgia za vhs u każdego kto nie jest ślepy przejdzie w góra 10s od włączenia odtwarzania.
@Mesmeryzowany: Za winylami idzie jakość dźwięku. Te są cały czas wydawane i ostatnio wracają do łask. VHS to głównie nostalgia, ta z czasem przeminie i zostaną tylko hardkorowi kolekcjonerzy dla których kaseta to coś więcej. A to za mało by masowo klepać kasety a co za tym idzie odtwarzacze.
Pewnie przy odrobinie chęci dałoby się zrobić tego typu magnetowid z możliwością nagrywania i odtwarzania 4K.


@Gieekaa: dałoby się. Po kompresji dałoby się zapewne upchnąć w cyfrowym zapisie na taśmie spokojnie HD, może nawet więcej. Tylko powiedz mi: NA CHOLERĘ? Zawodny, szybko się zużywający nośnik, z fatalnym, absolutnie obecnie nieakceptowalnym czasem dostępu (jak chcesz szybko przeskoczyć pół godziny filmu, to musisz sobie przewinąć taśmę), ogromniaste pudło jako konkurencja do nawet płyty
ogromniaste pudło jako konkurencja do nawet płyty DVD


@Jarek_P: Ten duży rozmiar mógłby być zaletą. Teraz w dobie pandemii, jak stacje tv łączą się z jakimiś ekspertami to prawie każdy siedzi na tle regału z książkami. Przy modzie na VHS jedna z tych półek mogłaby być zapełniona kasetami. :)