Wpis z mikrobloga

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami publikuję pilota kalkulatorgieldowy.pl, na którym można będzie obliczyć należny podatek z giełdy zagranicznej jak i polskiej jeśli takiego rozliczenia nie otrzymacie od swojego brokera (np. #trading212, #revoult) lub chcecie przeprowadzić symulacje przed otrzymaniem PIT.

Widziałem pytania o sposób wyliczania podatku od transakcji giełdowych w przypadku braku PIT od brokera jak i odpowiedzi, które były całkiem błędne jak np. "do czasu wypłaty pieniędzy od brokera nie płacisz podatku" lub "jeśli na koniec roku masz 10USD zysku to przeliczasz to na złotówki i od tego masz podatek".
Przy małych kwotach Urząd Skarbowy pewnie się nie zainteresuje i może ktoś będzie chciał zaryzykować, natomiast przy większym obrocie, mogą już być problemy.

Założenia aplikacji:
- pozwala na wyliczenie należnego podatku (lub straty) zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi (m. in. uwzględnienie kursów średnich jak i FIFO)
- ułatwienie obliczeń przy wielu transakcjach
- aplikacja nie przechowuje jak i nie wysyła żadnych danych na serwer (wszystkie operacje wykonywane są w przeglądarce, włącznie z pobieraniem kursów NBP)
- twórca aplikacji nie jest księgowym ani doradcą podatkowy, ale tworząc aplikację, szczegółowo analizuje obowiązujące przepisy podatkowe dotyczące giełdy, na tyle ile jest to możliwe (nie czytam codziennych zmian)
- aplikacja nie śledzi użytkownika, nie przechowuje cookies itp.

Wersja pilotażowa publikowana jest w celu zebrania uwag i sugestii.
O powyższe proszę w:
- komentarzach (ale wszyscy wiemy jak dobrze działają powiadomienia)
- wiadomości prywatnej
- maila, który jest w stopce strony info@kalkulatorgieldowy.pl

W pilotażowej wersji można obecnie:
- wyliczyć należny podatek dla pozycji długich (kupno) w walucie PLN i USD

W następnych wersjach planuję dodać:
- dywidendy z uwzględnieniem podatku pobranego za granicą
- pozycje krótkie (sprzedaż)
- więcej (lub dosłownie każdą notowaną przez NBP) walut
- import/eksport transakcji do pliku
- poprawka widoku mobilnego
- powiadomienia nie będą korzystać z domyślnego mechanizmu przeglądarki

Po wprowadzeniu powyższych - jeśli będzie zainteresowanie:
- forex
- opcje
- ewentualny możliwy zapis transakcji na serwerze i dostęp do nich poprzez unikalny klucz lub w ostateczności konto
- import transakcji z wykazu transakcji popularnych brokerów oraz investing.com

Znane błędy:
- Wersja mobilna nie jest gotowa

Po zakończeniu fazy rozwoju aplikacji, dołączę do niej najprawdopodobniej bloga, na którym opisane zostaną podstawy, jak rozliczane są transakcje giełdowe pod kątem podatkowym.

Po publikacji nowych wersji będę robił nowe wpisy na tagu #gielda oraz #kalkulatorgieldowy

Jednokrotnie pod tym postem zawołam osoby, które kiedyś pytały się o sposób rozliczania.
Pobierz
źródło: comment_1606118018pqCF7jZENv76qpF5t2nBhs.jpg

Czy potrzebne Ci takie narzędzie?

  • Tak - (NIE otrzymam PIT-8C od biura maklerskiego) 59.9% (194)
  • TAK - (otrzymam PIT-8C od biura maklerskiego) 13.6% (44)
  • Nie - (NIE otrzymam PIT-8C od biura maklerskiego) 10.8% (35)
  • Nie - (otrzymam PIT-8C od biura maklerskiego) 15.7% (51)

Oddanych głosów: 324

  • 73
@rootoor94: niestety tak. W założeniu wszystko jest u użytkownika i nie ma nawet cookies. W planach jest dodanie import/eksport do pliku i opcjonalne przechowywanie transakcji na serwerze pod kluczem (jakiś GUID) lub w najgorszym przypadku powiązanym z kontem.

Oprócz tego przyda się mechanizm, który informuje, że coś jest w "formularzu" i czy na pewno chcesz opuścić stronę/odświeżyć.
@pur3pwnage: super sprawa! Tylko właśnie sobie wpisuję moje transakcje i w pewnym momencie jak na złość twierdzi, że nie może zrealizować transakcji zamknięcia bo "sprzedaję" więcej akcji niż wcześniej dodałem, a sprawdzam już trzeci raz i no wszystko wpisałem dobrze! (°°

Ale rozwijaj to, rozwijaj. Chętnie rzucę jakimś szeklem bo trochę tych zysków już się zrobiło i chyba jednak trzeba będzie
@Krupier możesz przesłać zrzut ekranu tutaj lub na priv? Spróbuję zobaczyć o co chodzi. Bo może jakiś babol się wkradł.

Jak już będzie pełna funkcjonalność to pewnie dodam jakąś opcję wsparcia. Ale chcę najpierw mieć w pełni działającą aplikację a potem dopiero jakąś monetyzację.
@pur3pwnage: teoretycznie tak, ale praktycznie to zarabiając rocznie 50k na umowie o pracę, a mieć na giełdzie przychód 600, kosz uzyskania 595 to taki Franek za biurkiem może się zdziwić skąd tak duże cyfry. Pomyśleć może że miałem 595 aby "włożyć" w inwestycję. Oczywiście to tylko moje gdybania. Jestem pierwszy rok na giełdzie i obrót jaki zrobiłem "na oko" lekko mnie przeraził, stąd pytanie do bardziej doświadczonych graczy
@pur3pwnage: @Mysciak chyba inwestomat.eu to opisywał - jak wygląda kwestia podatku od dywidend z ETF, co ma sens, a co nie i jak to liczyć.

Pasowałoby jeszcze dodać opcję "kosztów stałych" - czyli koszt bez uwzgl. instrumentu (opłata za prowadzenie czy przelewy). A jakby dało się zaciągać np. raport z takiego DeGiro i liczyć na tej podstawie to już w ogóle. Ale pomysł ogólnie super.

Jesli chodzi o kursy NBP -
@mucher: koszty stałe to dobry pomysł. Na widoku podsumowania będą jeszcze informację co można odliczać a czego nie ale też jest opcja dodania takiego czegoś.

Import raportów jest w planach przy czym będę musiał takie zdobyć bo sam nie mam tam konta :)

Każda operacja jest rozliczana na podstawie średniego kursu NBP z poprzedzającego dnia roboczego zgodnie ze sztuką. Domyślam się, że tylko dopytujesz dla pewności ale dam przykład.

Przykładowy scenariusz:
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pur3pwnage: w pdf ale to nie stanowi problemu. Jak chcesz to możemy nawet na Excel to konwertować bo się nic nie zmienia w szacie i pozycjach tekstu. I brać dane komórki z excela