Wpis z mikrobloga

515 + 1 = 516

Tytuł: Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy
Autor: Kornel Filipowicz, Wisława Szymborska
Gatunek: autobiografia, pamiętnik
Ocena: ★★★★★

Książka to zbiór korespondencji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. Od wydawców dowiadujemy się, że "nie byli typową parą – spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. Znajdziemy w nich i intymne wyznania i ceny cielęciny czy jajek, refleksje nad własnym warsztatem pisarskim i nad twórczością kolegów, opowieści o rodzinie i przyjaciołach".

Książka zaczęła się ciekawie, jednak im dalej, tym bardziej lektura mnie nużyła. Początek korespondencji był jak początek znajomości i zakochanie - wiele listów, czułości i zabawy w nich. Na końcu listy były rzadkie, bardziej informacyjne i przez to zaczęłam odbierać książkę jako pisaną na siłę. Zastanawiałam się czy to dobrze, że listy ujrzały światło dzienne w takiej formie.

Jeśli chodzi o tę dwójkę, to Szymborska zostawiła Filipowicza w tyle. Jej listy są piękniejsze, bardziej pomysłowe i zabawne. W wyjątkowy sposób potrafiła przelać na papier swoje uczucia. Filipowicz zazwyczaj ograniczał się do suchych faktów (najczęściej o wyprawach na ryby) i było mi nawet szkoda, że te jej listy nie robią na nim takiego wrażenia. W jednym liście nawet wspomniała "Wiem, że nie doczytujesz listów do końca".

Dzięki książce można poznać bardziej prywatnie Szymborską i Filipowicza, jednak trochę się zawiodłam, bo spodziewałam się znaleźć w tej korespondencji więcej głębszych przemyśleń. Ciekawe było dla mnie to, że w listach przewijały się realia życia w PRL-u. Para często wspomina w listach o trudnościach, jakie im system rzuca pod nogi.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #czytajzwykopem
Pobierz haliczka - 515 + 1 = 516

Tytuł: Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy
Autor: Korne...
źródło: comment_1606577197oky1ftXocf9ZSUAQ6DvIlt.jpg