Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Cześć Mircy, wczoraj właśnie straciłem pracę ze względu na "słabe wyniki" w korpo, jutro mam składać wypowiedzenie za porozumieniem stron, jeśli nie złoże dostanę wypowiedzenie ze strony pracodawcy (chcą pójść na rękę zeby źle to noe wyglądało). Mam pytanie odnośnie ekwiwalentu/odprawy:
1) jeśli pozostało mi 15 niewykorzystanych z 20 dni urlopu wypoczynkowego pracodawca wypłaci mi za pełne 15 dni? (Twierdzi ze dostanę ekwiwalent)
2) Czy widzicie szanse negocjowania w tym przypadku żeby w odejściu za porozumieniem stron mieć 1 miesiąc okresu wypowiedzenia lub cokolwiek? Pytam ponieważ z dnia na dzień muszę szukać nowej pracy, grudzień to nie jest za dobry miesiąc na to.
3) W przypadku kiedy przyjmę wypowiedzenie ze strony pracodawcy, faktycznie moze to źle wyglądać na świadectwie pracy? I czy przyslugiwal by mi 1 miesiąc okresu wypowiedzenia jesli przepracowałem prawie 11 miesięcy.
4) Jest jakaś opcja na odprawę czy pozostaje sam ekwiwalent? Wzialbym wypowiedzenie ale boje sie że wymyśla coś z dyscyplinarka..

Pomocy wykopki, z dnia na dzien muszę ogarnąć jak najlepiej ta sytuacje.

#korpo #pracbaza #prawopracy #prawo #pytaniedoeksperta #praca



Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5fc37f67b554c8000ab00fb7
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 28
@AnonimoweMirkoWyznania: nie znam sie,
Ale wydaje mi sie ze to straszenie tym, ze zle to wyglada to skok na wieksze oszczednosci.
Duzo osob w obecnych czasach dostaje wypowiedzenia.
Nie wiem jaka masz umowe ale miesiac wypowiedzenia z aporozumie iem stron wydaje mi sie w porzadku.
Pamietaj tylko ze z urlopem jest tak, ze wedlug prawa Ci sie nalezy, ale jest w terminie wskazanym przez poracodawce, wiec mozesz skonczyc z urlopem na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 30
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie daj się wmanewrować w rozwiązanie za porozumieniem stron jeśli rzeczywiście tego nie chcesz. To nie jest dyscyplinarne zwolnienie więc nie widzę powodu do negocjacji. Pracując 11 miesięcy masz 1 miesiąc wypowiedzenia i nikt Ci tutaj łaski nie robi - takie jest prawo pracy. Co istotne jeśli wypowiedzenie dostaniesz 1 grudnia a nie 30 listopada to Twoja umowa wygaśnie z ostatnim dniem stycznia.
OP: Czy w świadectwie pracy widnieje kto dał komu wypowiedzenie? Czy mogą wykręcić mi dyscyplinarke? Rozumiem że w przypadku odmowienia porozumienia stron, dadza wypowiedzenie z okresem 1 miesiąca ale moga mnie puścić na urlop. Jesli wypowiedza umowe 30.11, to stosunek pracy zakonczy sie z 31.12?

Ten komentarz został dodany przez osobę dodającą wpis (OP)
Zaakceptował: LeVentLeCri
@AnonimoweMirkoWyznania:

Wypowiedzenie za porozumiem stron jest słabe, ale na pewno lepsze niż dyscyplinarka (wypowiedzenie umowy z winy pracownika).
Faktycznie - grudzień i czas pandemii nie sprzyja szukaniu nowej pracy, więc lipa.

No ale do rzeczy:

Kumplu, nie wiem co to za firma, ale... widzę potencjał na sprytne rozwiązanie Twojej sprawy. Po 1. Jeśli niczego konkretnego nie #!$%@?łeś (a oni potrafiliby to udowodnić), to nie składaj żadnego wypowiedzenia.

Zwolnić kogoś dyscyplinarnie to
@AnonimoweMirkoWyznania w przypadku porozumienia stron nie możesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych (w tym zarejestrowanie w pup daje Ci ubezpieczenie zdrowotne, które przy pandemii może być ważnym elementem), chyba że rozwiązanie wiązało się z przeprowadzką z miejsca zamieszkania (miałam taką sytuację bodajże co najmniej 100 km, musiałam się odwoływać od decyzji odmowy).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: miałeś jakieś upomnienia, nagany w aktach osobowych? Jeśli nie, to ciężko im wkleić Ci dyscyplinarkę. Nie zgadzaj się na rozwiązanie za porozumieniem stron, niech wręczą Ci zwykle wypowiedzenie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: no i jeśli dostaniesz wypowiedzenie za porozumieniem stron, nie znajdziesz pracy i będziesz chciał zapisać się do pup to zasiłek nie przysługuje Ci przez trzy miesiące. Jeśli zwolni Cię pracodawca (i jeśli spełniasz resztę warunków) to zasiłek masz od ręki. To tak gdyby nie powiodło się z poszukiwaniem pracy. Jednak życzę powodzenia i trzymam kciuki żeby szybko udało Ci się coś znaleźć :)
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie ma znaczenia dla przyszłego pracodawcy w jaki sposób rozwiązana została umowa o pracę. Nikt na to nie patrzy. Chyba, że miałbyś dyscyplinarkę. Ale to serio musi być ciężkie naruszenie, nikt bez powodu nie wpisze dyscyplinarki, więc o to się nie bój.
Ja bym nie składała sama, bo potem nie dostaniesz zasiłku dla bezrobotnych.
Ja trzykrotnie znalazłam pracę w grudniu, trzymam kciuki!
@AnonimoweMirkoWyznania: chyba ze na urlopie zachorujesz to wtedy dostaniesz ekwiwalent, ponieważ nie wykorzystałeś urlopu.
Porozumienie jest ok tylko wtedy gdy wynegocjujesz fajny okres wypowiedzenia i gdy masz już coś nagrane. Pamiętaj, że w przypadku rozwiązania za porozumieniem, nie otrzymasz przez 3 miesiące zasiłku.
Możesz też być chory w poniedziałek ;) wtedy wypowiedzenie dadzą Ci dopiero najwcześniej 1 grudnia.
@AnonimoweMirkoWyznania Świadectwo pracy pokazujesz dopiero, jak się zatrudniasz w nowej firmie; jest tam punkt w jakim trybie została rozwiązana umowa, ale o ile nie była to dyscyplinarka, nikt nie będzie tego drążył (a nie jest tak łatwo ją wlepić i można się odwołać). Nie zgadzaj się na porozumienie stron, bo jest to dla Ciebie niekorzystne. Poza tym, jeżeli więcej osób zwalniają, to pewnie chcą w ten sposób uniknąć zwolnień grupowych, przy których