Wpis z mikrobloga

Mirki zbliża się okres planowania urlopów pracowniczych na przyszły rok, a dokładnie to na mnie spadło ogarnięcie harmonogramu urlopu wypoczynkowego dla ~50osób. Jestem "świeżym kierownikiem", a od zdegradowanego poprzednika usłyszałem wytyczne, których odzwierciedlenia nie potrafię odnaleźć w przepisach, dokładnie czy spotkaliście się z takimi zasadami przy planowaniu urlopu:
-w harmonogramie urlopów min.40% dni musi pokryć się z dniami zaproponowanymi przez pracownika;
-pracownicy posiadający dzieci w wieku szkolnym są traktowani priorytetowo i otrzymują urlopy w okresie sierpień/lipiec.
Nie będę ukrywał, że spełnienie już tylko tych dwóch warunków jest dla mnie abstrakcją, bo dla prawidłowego funkcjonowania działu absencja urlopowa nie może przekraczać ~18%, a dostosowując się do proponowanych urlopów oscyluję w okolicach 50%.
Kolejną kwestią jest przypadek pracownika, który poinformował mnie, że ma już wykupioną wycieczkę na sierpień-czy nie udzielając mu urlopu w jej terminie, ma on możliwość dochodzić od pracodawcy zwrotu kosztów jej przeniesienia/anulowania.
Jeżeli ktoś ma jakieś wskazówki jak to ogarnąć, czy też spotkał się z jakimiś wyjątkowymi sytuacjami przy planowaniu urlopów to będę wdzięczny za każdą uwagę i pomoc.
#prawopracy #prawo #pytaniedoeksperta #praca #urlop #pracbaza
  • 5
@Miletos Jesli chodzi o te 40% czy pracowników z dziećmi to bzdura. Ewentualnie jakies wewnatrzzakladowe ustalenia, moze dopytać czy cos takiego funkcjonuje, moze to jakas wewnetrzna polityka. Jeśli chodzi o zwrot kosztów zwiazanych z urlopem to nie macie takiego obowiązku jesli pracownik zaplanował sobie urlop w czasie który nie był uwzględniony w planie urlopów albo jak takiego nie sporządzacie to jeśli nie był uzgodniony z pracodawcą. W przeciwnym wypadku jeśli odwołujecie zgode
@jejfan1: @shemmy: dziękuję, rozeznam też jutro temat wewnątrz zakładowych regulacji.
@piastun: degradacja z funkcji kierownika to tylko przysługa ( ͡° ͜ʖ ͡°) preferencje prawie każdego są proste-dostać wolne na sierpień/lipiec oraz na święta/sylwestra.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Miletos: Bądź sprawiedliwy dla wszystkich, a nie tylko dzieciatych. Bezdzietni też chcą mieć urlop w wakacje, więc możesz wprowadzić zasadę, że urlop w tym czasie można dostać np. raz na trzy lata, żeby zachować twój wskaźnik absencji i było sprawiedliwe.

Za wykupione wakacje płaci firma jak kogoś ściągnie z nich w trakcie trwania zaklepanego urlopu. Jak ktoś sobie robi first minute rok wcześniej to możesz to zlać ciepłym moczem.

Nie bądź