Wpis z mikrobloga

Witam szanowne grono #pcmasterrace. Skończyło mi się miejsce na nowe gierki toteż idzie już do mnie dysk tysionc Samsung Evo+ 970. Niestety moje stare mobo MSI B85-G43 nie ma ani złącza M.2 ani chyba nawet wsparcia dla NVMe. Z tego co wiem pierwszy problem da się rozwiązać adapterem na PCI z Allegro, ale z powodu braku wsparcia nie będę mógł na tym dysku postawić systemu. Czyli bez jakiegoś zmodyfikowanego Biosu będzie to co najwyżej magazyn na dane?

I tutaj drugie pytanie. Z powody powyższego oraz dużej chęci fizycznego zmniejszenia całego komputera rozważam upgrade - płyty do formatu mini ITX, procesora z jakąś przyszłościową podstawką i małej obudowy. Jako ostatnie upatrzyłem NZXT H1, cena z komosu ale to w sumie łatwy do użycia gotowiec z zasilaczem i chłodzeniem wodnym, poza tym zakup będzie na lata. Do tego coś w stylu Ryzena 3600 i np. MSI B450I (alternatywnie i5-10400, ale tu płyty itx kosztują 1k+). Grafikę mam GTX1070, tu ew. upgrade będzie później. Co myślicie o takim zestawie? Ile lat spokoju może dać mi podstawka AM4, może warto na coś innego poczekać albo coś innego rozważyć?
  • 11
  • Odpowiedz
Czyli bez jakiegoś zmodyfikowanego Biosu będzie to co najwyżej magazyn na dane?


@czlowiekboruta: nie koniecznie, da się na penia wgrać bootloader który ma sterowniki i bedzie bootował system z nvme. Pena kupujesz jakiegoś małego żeby mógł być wpięty na stałe i profit. Kiedyś robiłem taki research w kierunku płyty z z87 która ewidentnie nvme nie wspiera.

EDIT: co do AM4 to skończyła się właśnie na Ryzenie 5000. A czy B450 bedzie
  • Odpowiedz
@10129: a są biosy do pobrania i nie mają bugów? Chyba jeszcze nie. O to właśnie mi chodzi że "ma być" ale AMD nie wymaga żeby każda płyta dostała bios tak jak przy B550/X570.
  • Odpowiedz
zależy mi na przyszłościowej platformie


@czlowiekboruta: żadna nie jest aktualnie. amd po tej gen zmienia.
intel ma jeszcze jedną serie ale nadal na tym samym procesie technologicznym, cudów bym się nie spodziewał.
bierzesz coś z wydajnością na lata dobrą. intele wydzielają więcej ciepła od amd a w takiej obudowie małej to nie jest bez znaczenia. ja bym rozważał zen3 i tyle. 5600x albo 5800x jak jesteś bogaty i chcesz 2 rdzenie
  • Odpowiedz
@10129: Eh czyli standardowo na PC, zawsze do zmiany płyta, procek i RAM ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzięki za całą aktualną sytuację w 3 zdaniach
@robid: W jakim celu ta przelotka, nie można się wpiąć w gniazdo USB na tylnym panelu?
  • Odpowiedz