Wpis z mikrobloga

@CzerstwaBulka: już tym tak nie deprecjonował Arabów, ale masz rację - Cesarstwo Bizantyńskie dostawało straszne bęcki w pierwszej fazie wojny. Dlaczego tak było? Nie wiem.

Im więcej na ten temat czytam, tym bardziej mi się wydaje, że po prostu los tak chciał¯_(ツ)/¯.

Pamiętaj, że Bizantyńczycy właśnie wygrali wojnę, która wydawała się przegrana - przecież Persowie oblegali Konstantynopol, na potrzeby prowadzenia kampanii konfiskowano majątek kościelny i zaczęto płacić żołnierzom... w brązie.
@michelney: Arabowie, przed nimi Rzym a po nich Osmanów charakteryzowało to że mogli prowadzić wojny po taniości. Wszystkie te siły miały następujące cechy wspólne:
1. Dużo chętnego rekruta,
2. Ideologia pozwalająca wysłać tego rekruta na wojnę nie płacąc im.

Rzymskie legiony przed Mariuszem to byli najczęściej młodsi synowie rolników, bijący się o ziemię i łupy dla siebie. Zatem na wojnę szli chętnie i licznie, nie przejmując się w zasadzie jakimkolwiek żołdem.
@michelney: @The_Orz:
Uzupełnię jeszcze to co napisałem wyżej. Wprawdzie nigdy się za bardzo nie interesowałem podbojem arabskim, ale przy obu okazjach w których Bizancjum utraciło Azję Mniejszą (koniec 11 wieku i definitywnie na przełomie 13 i 14 wieku), schemat był niemal taki sam. Niepłacone garnizony schodzą z posterunków, przepuszczają Turków w zamian za działkę w łupach, albo wręcz się do nich po prostu przyłączają. W końcu łatwiej się wzbogacić łupiąc