Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dotyczące Raid 0.
Dzisiaj zakupiłem sobie swój drugi dysk SSD MX Crucial 500, system mam na dysku NVMe.

Do tej pory działałem w konfiguracji:
NVMe - System
SSD - Dane

Dzisiaj kupiłem drugi taki sam dysk jaki używałem do danych przez ostatnie 2 lata, czy w momencie, gdybym teraz zrobił Raid 0 z tych dwóch SSD'ków to straciłbym jakieś dane? Czy Raid 0 powinno się wykonywać tylko na czystych dyskach?
Dysk D, czyli 1 dysk SSD mam zajęty w 85%, a DYSK E, który przed chwilą włożyłem jest czysty.

#raid #dyski #ssd #hdd #hardware #komputery #pytanie #informatyka #dane #pcmasterrace
  • 3
@Yakooo: A to nie jest tak, że RAID0 powinno robić się na identycznych dyskach (chodzi o podobne prędkości zapisu/odczytu)? Jeśli zrobisz na NVMe i SATA to nawet jeśli to możliwe to zmarnujesz potencjał NVMe, bo będzie musiał się "dostosować" do najsłabszego ogniwa czyli SATA ;) Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Yakooo: po pierwsze to nie baw się w to, po drugie serio się w to nie baw. Po 3: jeśli chcesz zrobić RAID 0 to musisz mieć 2 dyski mniej więcej takie same(macierz będzie miała pojemność mniejszego *2. Zalety - trochę szybciej w benchmarkach przy maksymalnym odczycie/zapisie w trybie burst. Wady: jak ci pierdyknie jeden to dane z obydwu stracone, wolniejszy seek time wiec ogólnie macierz tak na prawdę w realnych