Wpis z mikrobloga

@Tytanowy_Lucjan: ale nie jest to tez wegetacja. Tak samo jak telewizor za 6k czy wakacje w egipcie za tyle samo - nie sa to podatawowe potrzeby, mozna kupic sensowny tv za 1500 a wakacje spedzic na Malcie lub w Portugalii lecąc rajanem.
  • Odpowiedz
Gros nierówności bierze się z dziedziczenia i jeśli państwo miałoby dziabnąć bogatych to najskuteczniej byłoby to zrobić tutaj. Tylko, że gdyby za coś takiego wzięła się Polska to okazałoby się, że dziedzicząc po babci większe mieszkanie w stolicy i trochę zaskórniaków człowiek łapie się w najwyższy próg podatku...


@sredni_szu: Wymyślanie na siłę. Jak dla mnie po prostu podatek powinno się płacić od stanu posiadania a nie tylko od dochodu. Kto jest
  • Odpowiedz
@TheAdas: Wow, zaskoczyłeś mnie. Przepraszam za zbyt mocne słowa, mogły Cię urazić, faktycznie. Twój pierwszy wpis odebrałem jak wpis nastolatka wietrzącego spisek przejmowania władzy na świecie. Okazałeś się być kim innym, uf. Ogółem się zgadzam, ale nie w szczegółach.

Jasne, że chodzi o mega pomysł, żeby uciąć fragment tortu. Czyli Uber, Spotify, Netflix itp. z osoby która ma niewiele, trzeba niemal wszystko poświęcić i jest szansa na sukces. Ale to są
  • Odpowiedz
Sorki za późno odpowiedź, ale wspomniałem, że nie spędzam jakoś dużo czasu na rozmowach w internecie, mam nadzieję, że jeszcze pamiętasz o czym pisaliśmy :)

@ediz4: To oczywiście racja. Jeśli masz odpowiednio dużo to jest bardzo ciężko to wszystko, albo większość stracić. Co nie znaczy, że to niemożliwe, ale szanse są raczej nikłe. Bo jeśli masz taki majątek, zeby być w w top 100 to jednak głupi nie jesteś (nawet jeśli
  • Odpowiedz
Sprawdziłem sobie top100 z 2010 i 2018 roku. Na dolne 20 nazwisk z 2010 znalazłem tylko kilka w 2018. Więc jednak chyba się zmieniają. Nie analizowałem więcej, bo w sumie udowodniłem (przynajmniej sobie) to, że jednak tam jakieś zmiany zachodzą. Nawet w top10 są zmiany, taki Zuckerberg w ogole nie był na liście w 2010 (fb chyba nawet nie był na giełdzie wtedy), a bezos był gdzieś na dole. Więc coś tam
  • Odpowiedz
@bykomstop: Spx, nie czuje sie jakoś urażony, jesteśmy w końcu w internecie, nikt normalny nie obraża się za ur mom od randomów na wypoku ;) anyway Dobrze, że rozwiałem twoje wątpliwość co do moich intencji.

hmmm, nie wiem czy sie dogadaliśmy, bo wychodzi na to, ze sie zgadzamy, a myślałem że nie :). Ja nie twierdze, że podatek progresywny jest lepszy od liniowego. :) Jakbym miał wybierać miedzy tymi dwoma to
  • Odpowiedz
@ediz4: Nie no przecież drga. drga top 100 i drga top10. Fajne byłoby jakieś opracowanie jak to sie zmienia, ale nic na szybko nie znalazłem. Zuckerberga np nie było w 2010 ;p A że oni nie zmieniają się często no to tak. Ale jeśli już sie tam znaleźli to tak jak pisałeś, nie przypadkiem. Więc też trudno będzie ich stamtąd zrzucić (uczciwie ofc).

Podatek przychodowy jest lepszy od dochodowego. Zgoda. Tutaj
  • Odpowiedz
Podatek przychodowy jest lepszy od dochodowego. Zgoda. Tutaj tylko pozostaje kwestia tego, ze niektóre branże operują na niewielkich marżach, a inne na dużych. Wtedy musiałby to albo jakoś być rozdzielone per sektor albo podatek musiałby być niewielki (a ma być jednak spory z tego co rozumiem?). Czyli już podatki zaczynają być skomplikowane i firmy będą sie starać zakwalifikować do branży która płaci mniejsze.


@TheAdas: Z punktu widzenia księgowego banalnie proste -
  • Odpowiedz
@ediz4: W sensie podatek od przychodu jest prostszy od dochodowego. I to upraszcza system podatkowy. Wiec powinien to być krok w dobrą stronę. Po prostu szukam dziur też w tym rozwiązaniu, które i tak powinny być mniejsze nić w dochodowym.

Też mi sie wydaje, że całkowita ucieczka jest niemożliwa, ale im jesteś bogatszy tym masz łatwiej omijać tę progresje i dostajesz po dupie mniej niż ci biedniejsi. I jak na razie
  • Odpowiedz
W sensie podatek od przychodu jest prostszy od dochodowego. I to upraszcza system podatkowy. Wiec powinien to być krok w dobrą stronę. Po prostu szukam dziur też w tym rozwiązaniu, które i tak powinny być mniejsze nić w dochodowym.


@TheAdas: Dziurą są jak napisałeś wyżej nisko marżowe gałęzie i koncentracja pionowa.

I jak na razie działa to tak, że ci najbogatsi kombinują na lewo i prawo jak płaci jak najmniej i
  • Odpowiedz