Wpis z mikrobloga

Panowie i Panie, jakiś sprzęt do obserwacji w kategorii entry level? Powiedzmy ok. 500 zł. Szukać używanego teleskopu ze statywem, czy może jakiejś dobrej lornetki? Chcę samemu coś popatrzeć, jak i razem z córką (9 lat). Co byście polecali? Internet niby pełen porad, ale znaleźć coś zaufanego, to już ciężko. Pomóżcie :)

#astronomia #astrofoto
  • 19
@KotBojowy zacznij od lornetki, 15x70 na przykład Celestrona - sam ją mam i była super na początek. Jeśli córka też miałaby oglądać to do tego jakiś statyw, bo trzęsące ręce jednak psują zabawę. Zresztą na początek patrzenie obojgiem oczu daje większą frajdę.
@KotBojowy miałem Celestrona 15x70, pięknie widać masę gwiazd, Drogę Mleczną, Plejady, obraz bardzo jasny i czysty. Jowisz i jego cztery księżyce widać, nie widać szczegółów powierzchni, tych pasów. Pierścieni Saturna nie widać, planeta wygląda jak żółte cygaro. Dopiero od powiększenia 20x można zobaczyć pierścień.

Tyle że jak już kupywałbyś coś z powiększeniem 20x +, to i ta druga liczba musi wzrosnąć ponad 70, bo inaczej obraz będzie ciemny.
@KotBojowy masz do wyboru m.in: Celestrona 25x70, cena podobna do tej 15x, powiększenie lepsze ale obraz sporo ciemniejszy, i pole widzenia mniejsze, bo powiększenie wzrosło, a szkła zostały te same.

Ja bym celował w coś powiększenie 25x, a druga liczba większa niż 70, tyle że i koszt wzrośnie.

Nie kupuj niczego z kolorowymi (pomarańczowymi itp.) szkłami.
@KotBojowy albo dołóż do Synty 6' teleskopu, z tym że teleskop to do planet i gromad gwiazd, nie uświadczysz tego WOW! jak w lornetce, gdy zobaczysz Drogę Mleczną (ja mało nie padłem z wrażenia serio!). Gwiazd jest tam taka ilość, że człowiek nie uwierzy póki nie zobaczy