Wpis z mikrobloga

jak #antykapitalizm wyobraża sobie w przyszłości istnienie własności prywatnej- samochód, dom, smartfon, komputer, co chcecie z tym wszystkim zrobić po zastąpieniu kapitalizmu Waszymi zasadami? Jak Państwo to widzą?

  • 78
  • Odpowiedz
@Gaku745: a co jeśli w socjalizmie będę ciężko pracował i zarobię bardzo dużo pieniędzy? Mogę kupić za to wielki dom w którym będę mieszkał i sportowy samochód ktorym bedę jezdził, ale nie mogę kupić drugiego mieszkania i jego komuś wynająć albo drugiego samochodu i go np wypożyczać za opłatą bo to już będą środki produkcji? Czy mogę mieć w ogole dwa domy i dwa samochody jeśli obu będę używał a nie
  • Odpowiedz
@tallman: No tak, bo chcesz mieć wielki dom i sportowy samochód, to posiadasz je na własny użytem po prostu. Wypożyczanie domu jest już żerowaniem na podstawowych ludzkich potrzebach, po prostu.
  • Odpowiedz
@mat888:

lump jest lumpem bo ktoś wykorzystuje jego uzależnienie i chorobę dla własnego zarobku, ciebie i mnie też mogło to spotkać.

Lump jest lumpem bo nie potrafił w dobry sposób poprowadzić własnego życia. Gdyby się postarał to nie skończyłby jako biedak, ale ustawił sobie życie na normalnym poziomie. Tylko motywacji i/lub zdolności zabrakło. Właśnie to co motywuje ludzi do robienia „czegoś więcej” to potencjalny zysk i przewaga nad innymi. Gdyby nie
  • Odpowiedz
@Gaku745: przecież to nie ma sensu. Wychodzi na to, że lepiej wydawać wszystkie pieniadze na rzeczy których nie potrzebuję niż wybuduwać i wynająć mieszkanie komus innemu co przyczyni się do spadku ceny wynajmu mieszkań, a mi zapewni środki utrzymania na emeryturze.
  • Odpowiedz
Możesz wybudować mieszkanie na sprzedaż jeśli jesteś taki zdolny :)


@Gaku745: czyli wynajmowanie jest zle ale sprzedaz jest okej? czy moze cena mowi gdzie sie wyzysk zaczyna?
a co jesli mieszkania beda staly puste bo tylko czekaja na sprzedaz a ludzie nie maja pieniedzy odlozonych na kupno ale np mogli by je spokojnie wynajmowac
  • Odpowiedz
@Endriu_z_Oppeln: No mogą wynajmować, ale moim zdaniem pieniądze z tego wynajmu powinny iść tylko na czynsz, wodę, prąd, gaz i na zużycie.

Nie jestem przeciwko wynajmowaniu jako takiemu, ale jestem przeciwko traktowania tego jako źródła dochodu i taniej drogi na skróty, żeby zarobić ale się nie narobić nie swoim kosztem. Takie pasożytowanie po prostu na innych.

@Gorgonzol: Meh, zwykłe cyferki. Na mnie to nie robi wrażenia, wszystko co mi jest
  • Odpowiedz
@4d70c20916ae4e859918711a35165f21: kredyt zaufania, który zaciągnąłem obiecując ludziom podwyżki i paczki na święta, zamiast których dostali wypowiedzenie? Możliwe.
A na serio: zarobione, beż żadnych kredytów, hipotek i innego szajsu. Jak szczypie w oczy i musicie sobie dorabiać scenariusze, bo nie jesteście, towarzyszu w stanie pogodzić się z faktem, że ktoś ma luksus w życiu to dobrze. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że warto było :)

@Gaku745:

Na mnie to nie robi
  • Odpowiedz
A środki na zakup są gromadzone poniekąd przez ryzykowanie własnym kapitałem.

Żeby mieć czym ryzykować to trzeba go najpierw mieć, a to że masz jakieś tam talenty do czegokolwiek żeby zdobyć ten kapitał nie daje ci prawa żeby wykorzystywać innych ludzi.

Chcę wynajmować bo załóżmy, że to dosyć bezpieczna inwestycja, która przynosi stały dochód.


@Gorgonzol: to nie jest ,,bezpieczna inwestycja" tylko żerowanie na czyjejś pracy, uniemożliwia to takiemu biedakowi wybicie się
  • Odpowiedz
@ZaQ_1 ja chce jedno autko, co 2lata nowe M5, jeden domek - 500m2 z hektarową działką, co roku nowy telefon i komputer, wakacje 2x w roku za granicą, co 5 lat wyjazd USA, Azja. Gdzie te rzeczy?
  • Odpowiedz
@mat888:

Jeśli nie ma kapitału to może inwestować wolny czas, który ma dzięki "niepracowaniu na 3 etaty" w nabywanie nowych umiejętności. Swego czasu dla przykładu modne było IT, sam skorzystałem i nie narzekam (mam wykształcenie, które w żaden sposób nie jest związane z zawodem, który wykonuję czy sposobami na zarabianie). Jeśli pozycja delikwenta na rynku pracy będzie lepsza, to też będzie lepiej zarabiał i w końcu osiągnie pułap, gdzie będzie mógł
  • Odpowiedz
właściciele zakładu pracy decydują, jak będzie on wykorzystywany, a nie ci, którzy naprawdę w nim pracują. To prowadzi do wręcz totalitarnego systemu.


@Gaku745: o #!$%@? to najlepszy fragment xddd
  • Odpowiedz