Wpis z mikrobloga

Podczas koncertu Handla w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii ówczesny król Jerzy II wstał z miejsca a wraz z nim reszta publiczności gdy zaczęto odgrywać Hallelujah. Dowiedziałem się tego kilkanaście lat temu gdy uczęszczałem do Szkoły Muzycznej. Ostatnio jednak zacząłem buszować po youtube i przyglądać się podczas jakich utworów publiczność wstaje z miejsc i odsł#!$%@? je na stojąco. Wyhaczyłem "Gaude Mater Polonia" czy kolędę "Bóg się rodzi". Ktoś wie podczas jakich utworów wstaje się jeszcze z miejsc? Jest to jakiś zwyczaj z szacunku dla utworu czy jednak jest to odbierane jako forma nietaktu (szum, trzaskanie krzesłami itp)?

#filharmonia #muzykapowazna #gruparatowaniapoziomu #kultura
  • 5
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@spiritus: kiedy byłem na koncercie muzyki patriotycznej jako wykonawca to publiczność wstawała przy utworach:
Hymn Polski
Rota
Gaude Mater Polonia
Marsz Marsz Polonia - nie wiem czemu xD
Boże coś Polskę

Byłem też raz na koncercie gdzie wykonano Halleluiah Handla i tam oczywiście też wszyscy wstali.
@spiritus: Kilkukrotnie wykonywałem lub byłem słuchaczem oratorium Mesjasz i zawsze czekałem na chwilę, gdy kończy się poprzednia część (najczęściej recytatyw) i zaczynają się pierwsze takty Hallelujah. Część widowni wstaje, reszta zdezorientowana i nie wie co się dzieje i dopiero po kilkunastu taktach wszyscy stoją. Wiele osób z minami "WTF" lub "nie chce za karę stać". Zawsze mnie to niezmiernie bawiło.