Wpis z mikrobloga

Jeśli założę JDG, będę świadczył usługi dla byłego pracodawcy przez np. 3 miesiące - to czy po tym okresie (kiedy już przestanę pracować dla byłego pracodawcy), mogę ubiegać się o ulgę na start (brak zusu)? I czy analogicznie sprawa wygląda dla małego zusu? (czyli świadczyłbym usługi przez np. 9 miesięcy - czy mógłbym ubiegać się o mały zus po tych 9 miesiącach przy ustaniu świadczeń dla byłego pracodawcy)?

edit:
I oczywiście mowa o uzyskaniu ulgi na pozostały okres (czyli np. ulga na start na pozostałe 3 miesiące)

#jdg #ksiegowosc
  • 8
@eiffello: a wcześniej miałeś UoP z tym pracodawcą? jeśli tak to uważaj, żeby Wam US nie wjechał cały na biało z tym, że to jednak jest UoP i nie dowalił składek z odsetkami po jakimś czasie :)
@eiffello: z tego co pamiętam to musi być przerwa min. 1 rok księgowy. Rozwiązaniem kiedyś było albo proxy (pracodawca wystawia fakturę dla twojego kumpla a on tobie) albo umowa o dzieło. Ja nie kombinowałem tak bo US też zna te sposoby ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@eiffello: chyba na to samo wyjdzie, patrz link powyżej, jak już (ale to tylko moje gdybanie, a nie porada specjalisty) to bym 1) pomyślał jak spisać umowę B2B żeby była daleka od UoP, czyli: brak stałych godzin, brak przyjmowania poleceń od kogoś z ex firmy, brak benefitów, urlopów, miejsce wykonywania gdzieś indziej, i najlepiej różne kwoty co miesiąc za zrobienie czegoś konkretnego -ciężko podać przykład bez znania branży, 2) co najmniej
@kliperjk: z proxy bym uważał, teraz już ponoć mają soft, który wyłapuje takie karuzele, zresztą, dużo zabawy, a i tak łatwo wyjdzie o ile się bardzo mocno nie postara, a w razie czego zarzuty chyba nieciekawe są za takie pomysły
@eiffello: i jeszcze taki motyw, nie wiem czy wiesz, ale jeśli masz D.G. i jesteś VATowcem, to jak komuś zrobisz coś na umowę, a nie na D.G., ale zakres tego co robisz się pokrywa z tym co robi D.G. czyli masz firmę która robi oprogramowanie i dla kogoś robisz oprogramowanie na zlecenie to w naszym pięknym kraju to zlecenie będzie tak samo ovatowane :) nawete niektórzy księgowi na to nie zwracają