Wpis z mikrobloga

  • 46
42 + 1 = 43

Tytuł: 1984
Autor: George Orwell
Gatunek: Dystopia
Ocena: ★★★★★★★★★

Klasyczna książka dystopijna, pokazująca bardzo smutną i jednocześnie przerażającą wizję świata, w którym wielki brat kontroluje całe życie obywateli, wszystkie ich ruchy czy słowa. W książce poznajemy Winstona - człowieka, który widzi wszystkie wady obecnego systemu, który chciałby mu się przeciwstawić, ale ma w sobie za mało odwagi. Ma żonę, ale nic z nią nie łączy. Kilka lat wcześniej zauważył wycinek z gazety przeczący narracji wydarzeń według wielkiego brata i domyślił się, że oficjalne informacje nie mają za wiele wspólnego z rzeczywistościa. Pewnego dnia poznaje kobietę, w której się #!$%@?, która podobnie jak on ma dość obecnego życia i chce je zmienić, razem zapisują się do "ruchu oporu".

Jest to świetna książka z niebywale irytującym protagonistą, który jest właściwie jej jedynym minusem. Z drugiej strony w pełni rozumiem, czemu Orwell stworzył akurat takiego bohatera.

Kolejna z książek polecanych przez wykop, na której się nie zawiodłem i mocno żałuję, że nie czytałem jej wcześniej.

Moja 4 książka w 2021 roku

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #czytamzwykopem #ksiazki #legimi
ali3en - 42 + 1 = 43

Tytuł: 1984
Autor: George Orwell
Gatunek: Dystopia
Ocena: ★★★★★...

źródło: comment_1610114289NYBq1kedA2uj8JAw2T7wfR.jpg

Pobierz
  • 19
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Precypitat: był bardzo niezdecydowany, niby chciał coś zmienić, ale najlepiej gdyby ktoś zrobił to za niego. Ja jestem raczej mocno zdecydowaną osobą, dlatego trudno mi się było z nim utożsamiać.
@ali3en: też irytował mnie główny bohater i z tego co pamiętam to trochę zawiodłem się zakończeniem. Podczas czytania wyobrażałem sobie świat jak z filmu equalibrium i chyba liczyłem na podobny finał ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale książka i tak warta przeczytania
@ali3en: czytałem kilka razy. Teraz akurat słucham audiobooka i dziś rano słuchając aż miałem ciary jak idealnie do dzisiejszego świata, układów partyjnych, dezinformacji, propagandy itp pasują znajdujące się tam opisy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@blindmarten: Pasuje idealnie, szczególnie jak patrzy się na skróty Wiadomości i to jak każdą porażkę można pokazać jako sukces. Bardzo mi się podobały wstawki w stylu produkcja Produktu X w poprzednim kwartale wzrosła o 90%, te informacje nic nikomu nie mówią, bo nie mają żadnego punktu odniesienia. Podobną propagandę widać np. z naszymi szczepieniami, gdzie jesteśmy informowani o 100 000 osób zaszczepionych i nie wiemy, czy to dużo czy mało, a