Wpis z mikrobloga

Wiem, ze w przypadku kupowania akcji na giełdzie i ich późniejszej sprzedaży należy wypełnić PIT 38 i zapłacić podatek, coś ok 19%. Orientujecie się czy tak samo wygląda sytuacja w przypadku gdy akcje dostałam za darmo (akcje firmy w której pracuję)?


#gielda #podatki
  • 15
@anaisse: FORMULARZ PIT-38 JEST PRZEZNACZONY dla podatników, którzy w roku podatkowym:1)uzyskali przychody:a)z odpłatne gozbycia: papierów wartościowych,pożyczonych papierów wartościowych(sprzedaż krótka), pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, udziałów w spółkach albo udziałów w spółdzielni;b)z tytułu objęcia udziałów(akcji) w spółkach albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@anaisse: jak sprzedasz to musisz odprowadzić podatek a z tego co się orientuję nie bedzie to zysk kapitałowy a zwykły dochód

@darek-jg: "to zależy" - czasem się je rozlicza przez pit 36, czasem pit 38:
Jeżeli akcje zostały nieodpłatnie przekazane pracownikom na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy i są to akcje nowej emisji - wtedy w momencie objęcia tych akcji przez pracowników nie ustala się i nie opodatkowuje dochodu. Dopiero
@JC97: chodzi o to że jak dochód opodatkowany po sprzedaży akcji to lepiej sprzedaż rozłożyć na kilka lat niż w jednym roku zapłacić 30%
u mojej tesciowej to było coś koło 50 tys. więc zabolało