Wpis z mikrobloga

#prawo #prawobudowlane #ogrodnictwo #dzialka #nieruchomosci
Mam upatrzoną działkę sprzedawaną jako rolną ok. 78a. W MPZP widnieje jako łąka III, i leży na obszarze terenu obsługi produkcji rolnej. Działka znajduje się również wewnątrz nieprzekraczalnej linii zabudowy, na obszarze określonym jako strefa aktywności gospodarczej.
Sąsiednie działki od zachodu i północy w MPZP widnieją jako tereny aktywności gospodarczej, a od wschodu również teren obsługi rolnej. Na południu działka sięga bezpośrednio drogi asfaltowej (są w niej prąd i woda).
W rzeczywistości dookoła działki są pola albo łąki, najbliższy budynek około 400m dalej.

Nie jestem rolnikiem. Chciałem postawić na tej działce tunele foliowe i jakiś niewielki budynek gospodarczy, żeby mieć gdzie trzymać narzędzia i ewentualnie się tam przespać od czasu do czasu.
Na początku myślałem o czymś w tym stylu, czyli niezwiązanym trwale z gruntem. A docelowo (pewnie w perspektywie 2-3 lat) budynek do 35m (czyli na zgłoszenie) już na fundamencie.

Czy na tego typu działce jeśli zgłoszę budowę tego typu nieruchomości, to jest duża szansa na odmowę?
Czy najpierw trzeba część działki odrolnić, albo przekształcić w jakiś inny typ działki?

Szukałem długo odpowiedzi na necie, ale po przeczytaniu ton poradników chyba wiem mniej niż na początku, więc może trafi się ktoś obeznany w temacie.
  • 7
@xnor Sprawdź ile w twojej gminie potrzeba ha przeliczeniowych aby stawiać siedlisko. Do siedliska możesz być właścicielem ale i także dzierżawcą. Im wyższa klasa tym mnie realnie potrzebujesz. U mnie w sąsiedniej gminie jest 3 ha.
Co do nietrwale z gruntem to też zależy od starostwa. W Krakowie teoretycznie możesz bez zgłoszenia stawiać na 6 miesięcy. Oczywiście nikt tego nie sprawdza ale jak zapytasz to tak ci odpowiedzą. Ponieważ naprawdę mamy prawo
@piiar: z siedliskiem będzie problem ponieważ nie jestem rolnikiem. I tak zadzwonię do starostwa, ale chciałem wcześniej wiedzieć czego się mogę spodziewać.

Ponieważ naprawdę mamy prawo interpretacyjne

pewnie dlatego ciężko znaleźć na necie jakiś sensowny opis procedur
@xnor: Czy Ty czasem nie mieszasz MPZP ze studium? Bo zapis o strefie aktywności gospodarczej w planie to raczej niespotykana rzecz. Teren obsługi produkcji rolnej to już bardziej przeznaczenie z planu. Musisz wczytać się w ustalenia szczegółowe dla tego przeznaczenie, które są zawarte w planie. Zaś Łąka III to jeszcze co innego, bo jest to użytek gruntowy. Jeżeli na terenie tego przeznaczenia w planie jest wrysowana linia zabudowy to najpewniej znaczy,
@gobi12: dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Czy Ty czasem nie mieszasz MPZP ze studium? Bo zapis o strefie aktywności gospodarczej w planie to raczej niespotykana rzecz


ta strefa aktywności gospodarczej jest zaznaczona i w planie i w studium. W studium działka już nie jest jako teren produkcji rolnej, tylko przeznaczony pod dzialalnośc gospodarczą, ale tego nie brałem pod uwagę, bo to studium.

jakaś zabudowa jest na nim dopuszczona, ale musisz to doczytać